Závislost na sociálních sítích

Kdo dnes není na sociální síti, jako by nebyl. Pro některé se staly příjemným zpestřením a možností být v kontaktu s lidmi, které jsme dříve znali. Sociální sítě umožňují zůstat ve spojení s lidmi z různých koutů světa. Jsou ovšem lidé, kteří kouzlu sociální sítě propadli, a čas na život v reálném světě jim nezbývá. Závislost na sociálních sítích se ukrývá pod názvem netolismus.

Netolismus

Netolismus je souhrnný termín označující závislost na internetovém chatu, sociálních sítích, počítačových hrách, online televizi, virálních videích. Jde o behaviorální formu závislosti. Netolismus není žádnou novinkou. První zmínky o této závislosti se začaly objevovat už od konce osmdesátých let minulého století.

Sociální sítě

Závislost na sociálních sítích je jednou z nejčastějších internetových závislostí. A jednou z nejrozšířenějších sociální sítí je Facebook. Počet jeho uživatelů neustále roste a zanedlouho dosáhne 2 miliard uživatelů po celém světě. Mezi další rozšířené se řadí Google+, Instagram, Linkedln, Twitter.

Syndrom FoMo

„Fear of missing out“ - v překladu strach z toho, že něco zmeškáme, se projevuje neustálou kontrolou profilu svého a svých přátel. Tito lidé jsou permanentně online. Syndromem FoMo jsou nejvíce zasažení lidé ve věku od 18 do 33 let, kteří se teprve hledají. Tito lidé touží potom být úspěšní a sociální síť jim slouží jako inspirace a prostředek k předvádění se. Porovnávat se s ostatními lidmi na sociální síti, ale není zrovna nejlepší volbou. Fotky jsou často upravené a mají sloužit k vyvolání falešného pocitu štěstí. S realitou nemívají mnoho společného.

Jak poznám, že jsem závislý

Určit hranice mezi závislostí a běžným užíváním není snadné. Pro mnoho lidí se stal internet nezbytností při plnění pracovních a studijních povinností. Pokud se zeptáte osoby, u které máte podezření, že propadla kouzlu sociální sítě, zda nemá se závislostí problém, tuto domněnku vám vyvrátí.

Abychom mohli skutečně mluvit o závislosti, musí se projevovat těmito znaky:

 • Význačnost - Sociální síť se dostává do popředí. Rodina, přátelé, koníčky a reálný život přichází na řadu až poté.
 • Změny nálad - Závislá osoba pociťuje při přihlášení na sociální síť vzrušení, pocit uspokojení. Naopak pokud se delší dobu přihlásit nemůže, vzrůstá nervozita a hrozí impulsivní chování.
 • Tolerance - Doba strávená na sociální síti se neustále prodlužuje.
 • Abstinenční příznaky - Nemůže-li se osoba přihlásit na sociální síť nebo musí obvyklou dobu zkrátit, pociťuje negativní pocity. Je nervózní, výbušná, může se objevit úzkost či deprese. Abstinenční příznaky jsou podobné jako při odvykání od jiných drog.
 • Konflikt - Ke konfliktu dochází v mezilidských vztazích i uvnitř sebe. Vnitřní konflikt se projevuje rozpolceností, zda pracovat, věnovat se rodině nebo raději pročítat nové komentáře a prohlížet fotky. ¨
 • Relaps - Závislá osoba se nemůže od života ve virtuálním světě odpojit. Opakovaně si maže své účty, ale nakonec se opět vrací a opakuje předešlé chování.

Tvůrcem těchto bodů je anglický psycholog M. Griffith. Ovšem na internetu je k nalezení celá řada otázek, díky nimž si můžete otestovat svou slabost pro sociální sítě a internet obecně.

Rizika spojená se závislostí na sociálních sítích

Některá zdravotní rizika jako jsou projevy úzkosti, deprese, bolesti zad a riziko vzniku obezity a cévních onemocnění jsme zmiňovali již v článku: Jste závislí na internetu?

Dále příliš času stráveného u počítače a nedostatek pohybu může zapříčinit vznik cukrovky, zhoršení mezilidských vztahů, pracovních a studijních výsledků, nedostatek spánku, bolesti očí či zhoršení zraku.

Jsem závislý na sociálních sítích - jak z toho ven?

Prvním krokem je přiznat si svou slabost. Není-li v našich možnostech účet na sociální sítí zrušit, postačí využívání sociální sítě omezit jen na nejnutnější komunikaci s přáteli. Přestaňte se porovnávat s ostatními a žijte svůj život. Je potřeba pozměnit naučené vzorce chování a místo vysedávání na sociální síti, dělejte to, co vás baví a co vás naplňuje. Zavzpomínejte, jaké jste měli dříve koníčky. Naučte se být spokojení sami se sebou.

Zdroj: poradna.adiktologie.cz, www.spektrumzdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Závislost na sociálních sítích patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • 17.09.2017 20:09 Maniodepresivní psychóza

  Dobrý den, Můj děda trpí maniodepresivní psychózou spojenou s halucinacemi, paranoiou a depresemi…

 • Relax 21.04.2017 21:04 únava

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 harmonizace bytu - Feng-shuei

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Sugesce

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

Píšeme jinde
 • Recept na houbového kubu krok za krokem

  Recept na houbového kubu krok za krokem

  Nikde není psáno, že by se houbový kuba měl připravovat pouze o vánočním čase ze sušených hub. Dnes si tuto staročeskou klasiku z krup připravíme krok za krokem a použijeme čerstvé nasbírané houby.

 • Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Dýně je zdravá, snadno dostupná a cenově přijatelná. Byl by hřích toho nevyužít. Tyto dýňové muffiny jsou plné čerstvých bylinek a feta sýru. Nebude překvapením, že nejen skvěle vypadají, ale i chutnají. S naším postupem je zvládne každý.Zdravě.cz na Facebooku