Závislost na sociálních sítích

Kdo dnes není na sociální síti, jako by nebyl. Pro některé se staly příjemným zpestřením a možností být v kontaktu s lidmi, které jsme dříve znali. Sociální sítě umožňují zůstat ve spojení s lidmi z různých koutů světa. Jsou ovšem lidé, kteří kouzlu sociální sítě propadli, a čas na život v reálném světě jim nezbývá. Závislost na sociálních sítích se ukrývá pod názvem netolismus.

Netolismus

Netolismus je souhrnný termín označující závislost na internetovém chatu, sociálních sítích, počítačových hrách, online televizi, virálních videích. Jde o behaviorální formu závislosti. Netolismus není žádnou novinkou. První zmínky o této závislosti se začaly objevovat už od konce osmdesátých let minulého století.

Sociální sítě

Závislost na sociálních sítích je jednou z nejčastějších internetových závislostí. A jednou z nejrozšířenějších sociální sítí je Facebook. Počet jeho uživatelů neustále roste a zanedlouho dosáhne 2 miliard uživatelů po celém světě. Mezi další rozšířené se řadí Google+, Instagram, Linkedln, Twitter.

Syndrom FoMo

„Fear of missing out“ - v překladu strach z toho, že něco zmeškáme, se projevuje neustálou kontrolou profilu svého a svých přátel. Tito lidé jsou permanentně online. Syndromem FoMo jsou nejvíce zasažení lidé ve věku od 18 do 33 let, kteří se teprve hledají. Tito lidé touží potom být úspěšní a sociální síť jim slouží jako inspirace a prostředek k předvádění se. Porovnávat se s ostatními lidmi na sociální síti, ale není zrovna nejlepší volbou. Fotky jsou často upravené a mají sloužit k vyvolání falešného pocitu štěstí. S realitou nemívají mnoho společného.

Jak poznám, že jsem závislý

Určit hranice mezi závislostí a běžným užíváním není snadné. Pro mnoho lidí se stal internet nezbytností při plnění pracovních a studijních povinností. Pokud se zeptáte osoby, u které máte podezření, že propadla kouzlu sociální sítě, zda nemá se závislostí problém, tuto domněnku vám vyvrátí.

Abychom mohli skutečně mluvit o závislosti, musí se projevovat těmito znaky:

 • Význačnost - Sociální síť se dostává do popředí. Rodina, přátelé, koníčky a reálný život přichází na řadu až poté.
 • Změny nálad - Závislá osoba pociťuje při přihlášení na sociální síť vzrušení, pocit uspokojení. Naopak pokud se delší dobu přihlásit nemůže, vzrůstá nervozita a hrozí impulsivní chování.
 • Tolerance - Doba strávená na sociální síti se neustále prodlužuje.
 • Abstinenční příznaky - Nemůže-li se osoba přihlásit na sociální síť nebo musí obvyklou dobu zkrátit, pociťuje negativní pocity. Je nervózní, výbušná, může se objevit úzkost či deprese. Abstinenční příznaky jsou podobné jako při odvykání od jiných drog.
 • Konflikt - Ke konfliktu dochází v mezilidských vztazích i uvnitř sebe. Vnitřní konflikt se projevuje rozpolceností, zda pracovat, věnovat se rodině nebo raději pročítat nové komentáře a prohlížet fotky. ¨
 • Relaps - Závislá osoba se nemůže od života ve virtuálním světě odpojit. Opakovaně si maže své účty, ale nakonec se opět vrací a opakuje předešlé chování.

Tvůrcem těchto bodů je anglický psycholog M. Griffith. Ovšem na internetu je k nalezení celá řada otázek, díky nimž si můžete otestovat svou slabost pro sociální sítě a internet obecně.

Rizika spojená se závislostí na sociálních sítích

Některá zdravotní rizika jako jsou projevy úzkosti, deprese, bolesti zad a riziko vzniku obezity a cévních onemocnění jsme zmiňovali již v článku: Jste závislí na internetu?

Dále příliš času stráveného u počítače a nedostatek pohybu může zapříčinit vznik cukrovky, zhoršení mezilidských vztahů, pracovních a studijních výsledků, nedostatek spánku, bolesti očí či zhoršení zraku.

Jsem závislý na sociálních sítích - jak z toho ven?

Prvním krokem je přiznat si svou slabost. Není-li v našich možnostech účet na sociální sítí zrušit, postačí využívání sociální sítě omezit jen na nejnutnější komunikaci s přáteli. Přestaňte se porovnávat s ostatními a žijte svůj život. Je potřeba pozměnit naučené vzorce chování a místo vysedávání na sociální síti, dělejte to, co vás baví a co vás naplňuje. Zavzpomínejte, jaké jste měli dříve koníčky. Naučte se být spokojení sami se sebou.

Zdroj: poradna.adiktologie.cz, www.spektrumzdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Závislost na sociálních sítích patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde
 • Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh Restaurace Blackdog se začal psát už v roce 2010 ve stánku na nádraží. Po pár měsících si majitelé mohli dovolit stěhování do 50 metrů čtverečních velkého bistra. První rozhovor s šéfkuchařem, který se objevil v médiích, strhl lavinu návštěvnosti. Lidé čekali na svůj burger před bistrem klidně i hodinu a půl. Sledujte Gastromapu z Berouna.

 • Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo je poněkud pracnější. Proto si na její přípravu vynahradíme více času a doporučujeme jí uvařit raději dvojnásobné množství. Díky široké škále použitých ingrediencí je sytá a vydá tak za hlavní chod.Zdravě.cz na Facebooku