Jste závislí na internetu?

Nutkavá potřeba používat moderní technologie může ovlivnit celý náš život - působí problémy ve škole, v práci, ve vztahu i ve financích. Málokdo z nás si dovede přiznat, že má opravdu problém a vytvořil si třeba na oblíbený Facebook, Instagram, Twitter aj. skutečný návyk. Jak z toho ven?

Závislost na technologiích posouvá společenské hranice

Používání moderních technologií zcela posunulo hranice společenské akceptovatelnosti. Stáváme se opravdu závislými. Ze studií vyplývá, že 2/3 dotázaných pravidelně kontroluje telefon i při schůzkách s rodinou, přáteli a pracovními kolegy ve chvílích, kdy utichne konverzace. Až 80 % lidí si bere mobilní telefon opravdu kamkoli (toaleta, tiché zóny), bez něj se cítí nervózně. Výzkum, který se zaměřuje na vliv digitálního rozvratu společenské a lidské psychologie, ukazuje, že mladí lidé jsou silně ovlivněni sociálními médii a často v nich vyvolává narcismus. Až polovina dotázaných přiznala, že na internetu zveřejňuje příspěvky s jistým záměrem - vyvolat specifickou reakci svých "přátel". Téměř 70 % z dotázanách navíc přiznává, že si na sociálních sitích pravidelně prohlíží profil svého expartnera a až 75 % si myslí, že sociální sítě dokáží hravě rozvrátit skutečné vztahy.

Jsem závislý na internetu?

Čas, který trávíme na internetu, je skutečně ohromující. Například uživatelé Facebooku jsou aktivní každých 30 minut. Záliba v sociálních sítích nám tak nejenže brání ve smysluplnějších aktivitách, ale má neblahý fyzický, neurologický i psychologický vliv.

Říkáte si, čím může být závislost na internetu tak nebezpečná? Nikdy to není adekvátní náhrada za to, co člověk skutečně potřebuje. I odborníci na toto téma připouští, že se to velmi špatně vysvětluje, ale lidé vždy získají více z přímé interakce než z komunikace na dálku.

Zdravotní následky užívání mobilních telefonů a tabletů

Shrbená páteř, skloněná hlava a zápěstí v nepřirozené poloze, to je jen malý výčet klasických poloh různých částí těla, které působí spoustu zdravotních potíží, aniž bychom si přiznali pravý důvod. Americká odbornice Judith Goldová se už roky věnuje zdravotním následkům používání mobilních telefonů a na tisícovce studentů zjistila, že více než 90 % z nich má během používání ohnutou hlavu a u přístrojů s větším displejem mají tendenci naklánět hlavu dopředu, což má časem značný vliv na bolesti ramen a krku. Spousta lidí má při smskování a chatování zápěstí v nepřirozené poloze, která zvyšuje svalové napětí.

Dlouhým každodenním sezením u tabletu či počítače nám samozřejmě chybí dostatek pohybu, přibíráme na váze, hrozí i častější riziko vzniku cévních onemocnění, objevují se pocity úzkosti a deprese.

Moderní technologie jsou bohužel opravdu mocné. Mají schopnost měnit naši náladu, vědomí a vytvářejí zkreslený pojem o čase. Pokud jsme v místnosti s přáteli či kolegy, ale máme v ruce mobil, tablet apod., jako bychom tam ani nebyli. Při sledování internetu měníme způsob interakce se světem a svět vníma jinak nás.

Digitální nespavost

Mobilní telefony a ostatní zařízení s elektromagnetickým zářením bychom neměli používat alespoň hodinu před spánkem a rozhodně je nenosme s sebou do ložnice, pokud nechceme mít problémy s usínáním.

Máte-li pocit, že to s internetem přeháníte, nebo si chcete jednoduše od virtuálního světa odpočinout, zkuste strávit vždy jeden den v týdnu bez mobilu, tabletu a počítače. Podle odborníků je velmi prospěšné, pokud alespoň občas trávíme čas i bez všech technických vymožeností. Možná tak zjistíte, co je v životě opravdu důležité.

Foto: Pixabay.com

Jste závislí na internetu? patří do témat
 • Adéla K. 09.03.2017 13:00:49

  Já si myslím, že závislá taky nejsem,ale teď díky tomu, že zařizujeme svatbu a přípravy a výzdoba zbyla na mě samotnou, tak teď opravdu internet využívám více, než předtím. Ovšem dávám si pozor na to abych tady neseděla dýl jak 2 hodiny denně. Teď třeba jsem koukala na stránky s prsteny www.prsteny.cz a přistihla jsem se že už tu koukám hodinu..tak jsem to rychle vypla a raději šla něco dělat:-D. Jako zabiják času je to dost dobrá věc, vždycky tady něco najdeš, ale není to správný. A je fakt, že když se kouknu v restauraci nebo kdekoli jinde na lidi..každý drží mobil v ruce a kouká do něj. Teď dokonce jsem byla svědkem toho že mě kamarádka pozvala na kávu a celou dobu jen koukala do mobilu nedala ho z ruky, což mi bylo trapné za ni..a když přišla minuta ticha,kdy už jsem nevěděla co říct, ozvalo se z její pusy "Jojo"....a já se udiveně koukala na co mi vlastně odpovídala..vždyť jsem nic neříkala...což mě teda dorazilo, takže jsem usoudila, že mě moc neposlouchala a byla jinde:-D. Člověk se tomu směje,ale je to hrozný kam nás technologie posouvají. Takovou kávu už nikdy!

 • Karol 09.03.2017 12:51:17

  Ahojky no já teda závislá na netu nejsem,ale přítel ano..řekla bych že bez mobilu v ruce nebo i notasu nevydrží ani 15minut. Někdy mě to teda už štve, protože jsme spolu přestaly tak nějak komunikovat a občas aniž by na mě mluvil mi teda napíše zprávu na messengera,což mě teda uplně vytočí a vždy to sklouzne k hádce. Doma máme malé dítě a tak jsem řekla, že se mu musí věnovat..on však říká, že se malé věnuje..to jeho ..."teď jsem ji měl v ruce 10 minut" mi leze na nervy. Internetový pokrok je v něčem dobrý,ale myslím,že to kazí vztahy a lidi se mění a nemají kontakt s okolím. dokonce jeho názor, že děti ve škole by měli užívat tablet místo psaní, mi přijde už nesmyslný. Myslím si že internet prostě škodí nejen zdravotně,ale i psychicky..a i vlastně fyzicky.

 • linda 23.01.2017 13:19:20

  Myslím, že závislánejsem, i když internet asociální sítě používámdost často. Je fakt, žeobčas se na delší dobuseknu i instagramu, alesnažím se to omezovat atřeba přes víkend nemusímmít ani telefon v ruce, pokudjsem s přítelem. Maximálněsi zavolám s rodičema a toje celé. Jinak bez internetuuž je to horší - nemámetelevizi, takže si i přesinternet pouštíme zprávynebo seriály či filmy.Začala jsem se taky učitangličtinu onlinehttp://anglictina-bez-biflovani.cz/princip-anglictiny-bez-biflovani takže u toho sedímkaždý den. Chytlo mě to,ale za to jsem ráda.Angličtinu jsem poslednídobou zanedbávala a už bylona čase ji zase oprášit.


Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku