zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Znáte zaručený návod, jak se vyhnout podzimnímu splínu? Tady je!

Veronika Matoušová
24.10.2020

Už vás nebaví každoroční podzimní splíny, které se vás chytnou a nechtějí se pustit až do prvních jarních dnů? Špatně snášíte ubývající denní světlo, přibývající zimu a samé negativní zprávy, kam se podíváte? Tak právě pro vás máme několik osvědčených rad, jak na chmury vyzrát. Letos se nenechte podzimními splíny rozhodit!

Chce to světlo!

Stav, kdy se necítíme ve své kůži (což bývá nazýváno také jako podzimní blues), postihne až 60 procent lidí. Klasickou depresí pak trpí přibližně 10 procent. Za tyto potíže může zejména nedostatek světla. Na podzim každým dnem přicházíme o několik minut světla, a to vede k hormonální nerovnováze. Světlo ale hraje velmi důležitou roli v sekreci dvou hormonů - melatoninu a serotoninu. Ty ovlivňují naši náladu. Řešení ale existuje, buďte každý den co nejvíc venku, hlavně ráno a kolem poledne, kdy je světlo na nejvyšší úrovni. Pokud to z jakéhokoliv důvodu nejde, nebo to nestačí, zkuste fototerapii nebo doplnění melatoninu pomocí doplňků stravy. Proti špatné náladě také pomůže strava. Zaměřte se hlavně na zdroje selenu a vitamínu D a B9. Selen a vitamín D obsahují třeba vejce nebo játra. Selen získáte také z ryb a mořských plodů. Vitamín B9 pak najdete zejména v luštěninách, vnitřnostech nebo v listové zelenině (třeba ve špenátu).

Stabilizujte svůj rytmus

Každý je denně regulován biologickými hodinami neboli cirkadiánním rytmem. Tomu dělá dobře pravidelnost a již zmíněné světlo. Je tedy důležité, abyste si vytvořili pravidelné denní návyky. Vstávejte a choďte spát ve stejnou dobu, a to i během víkendů nebo svátků. Usedejte ve stejnou dobu k jídlu a provozujte dostatečnou pohybovou aktivitu v pravidelný čas. Pokud nemáte svůj denní rytmus pod kontrolou, můžete zápasit s únavou, problémy s usínáním nebo budete mít jednoduše špatnou náladu. Ve stravě se zaměřte na přísun omega-3 mastných kyselin a na příjem aminokyseliny tryptofan. Omega-3 najdete v rybách, semínkách, ořeších a tryptofan v banánech, mase, rybách, mandlích nebo mléčných výrobcích.

Drobné radosti, kterými si zpříjemníte den

Zvyšte svou imunitu pohybem

Když nastane typické podzimní počasí, dostává náš imunitní systém pořádně zabrat. Vlhké počasí, kdy se ranní mrazík přehoupne do tepla, je jako stvořené pro množení virů způsobujících rýmu a nachlazení. Navíc v tomto období dosahují svého vrcholu také některé alergeny a daří se roztočům či plísním. Potíže s tím spojené vám na náladě nepřidají. Jednoduchým řešením je pohyb! Nakopněte svou imunitu každodenní pohybovou aktivitou. Když se každý den půjdete minimálně na půl hodiny projít a trošku se u toho zadýcháte, významně tím snížíte riziko onemocnění rýmou nebo infekcí horních dýchacích cest. Mimo jiné také posilujete své srdce. A pokud chcete imunitu podpořit také na talíři, vsaďte na zázvor, med, acerolu nebo semínka grepu. Doplňujte také hořčík, ten stimuluje obranyschopnost organismu. Nachází se v ořeších, v hořké čokoládě nebo v celozrnných výrobcích. A naprostým základem je zdravá střevní mikroflóra. Proto se nebojte sáhnout po kysaných produktech jako jsou jogurty, kefíry, kysané zelí, kváskové pečivo nebo kvašená zelenina.

Pozor na zvýšenou chuť k jídlu

Na podzim se náš organismus přirozeně připravuje na zimní čas, a proto si potřebuje udělat zásoby. Když nastanou chladné dny, začneme mít tendenci dávat si na talíř větší porce a vybírat si těžší jídla. To by nebyl až takový problém, ale pořád hodně záleží na tom, jakou stravu zvolíte. Dodržujte tedy stejné časy stravování, abyste se vyhnuli různému zobání mezi jídly. Dbejte na to, aby vaše jídlo bylo složené z kvalitních bílkovin, zeleniny a složených sacharidů. Nehladovte. Dopřejte si klidně tučnější a hutnější pokrmy, jako je pečené maso, nezahuštěné omáčky, silné vývary, dušené zelí, brambory, nebo ořechy. Také různé druhy zapečených pokrmů plné zeleniny, masa a koření prohřejí a dodají energii do studených dní. Při chuti na sladké vsaďte na domácí ovocné kompoty, teplé obilné kaše, případně si upečte chutnou domácí granolu. A nezapomínejte na příjem tekutin. Je sice přirozené, že s chladnějším počasím nepociťujeme takovou žízeň jako během horkého léta, ale dostatečný pitný režim vaši imunitu podpoří.

Nezoufejte, na každém období je něco krásného, i na tom zašedlém podzimním. Teď začíná to pravé lenošivé období, kdy naprosto bez výčitek můžete strávit volné chvíle doma pod dekou s pěknou knížkou a voňavým horkým čajem. Příroda zpomaluje a usíná, proto i my bychom měli zvolnit, méně se stresovat, více odpočívat, být v teple a užívat si domácí pohodu.

Příznaky pracovního vyhoření, kterých byste si měli všímat

Autor: Veronika Matoušová

Polyamorie - život v několika milostných vztazích aneb vrací se trend volné lásky?
Sportovní zranění: Kdy a jak si pomoci doma a kdy je lepší vyrazit k lékaři?

Další články