Vliv hudby na psychiku člověka

Zvuky, rytmus a hudba jsou všude kolem nás. Obklopují nás za všech okolností, a to i v situacích, kdy si to ani nemáme čas uvědomit. Vědomě vnímáme hudbu jako zdroj zábavy, známe nepřeberné množství stylů a druhů hudby a záleží jen na nás, který si vybereme pro svůj volný čas. Už méně však věnujeme pozornost tomu, jak moc dokáže hudba ovlivnit nás samotné, naše psychické rozpoložení, názory, přesvědčení a také naše zdraví.

Je starou a osvědčenou pravdou, že hudba léčí. Je součástí nejrůznějších léčebných terapií v souvislosti s onemocněními psychických i fyzických sfér a ve spojení s pohybem příznivě ovlivňuje celý psychofyzický vývoj jedince.

Hudba a její původ

Hudba je darem z nebes, jak tvrdí nejstarší báje a mýty mnoha kultur. Podle nich stvořili hudbu, ale i mnoho hudebních nástrojů, jako je např. lyra, flétna či kytara, právě bohové. Hudba měla v dávné minulosti úzkou souvislost s magií, lidé s její pomocí rozmlouvali s Bohy, ale také oslavovali vítězství, dodávali si odvahy před bojem, nebo dobývali své vyvolené. Zvukové kameny a šamanské bubny jako první hudební nástroje byly objeveny v archeologických nalezištích Číny a podle všeho je lidé znali už v době staré 6000 let př.K.

Vliv hudby na tělo a duši

Současná medicína tvrdí, že hudební zvuk je fyzický jev, který má za následek fyzické změny v živých organismech. Hudba působí regulačně na akustickou bioenergii člověka a je součástí léčebných terapií. Snižuje projevy nervozity, je využívána zejména v oblastech psychiatrie, pediatrie a dětské psychiatrie. Odstraňuje např. neurózu, koktání, dyslektické čtení a psaní, pomoci může i při aplikaci narkózy. Hudba pomáhá uzavřeným a nespolupracujícím pacientům pootevřít se před svým terapeutem a usnadnit tak postup léčby. Stabilizuje duševní rovnováhu, pomáhá lidem emočně přetíženým, deprimovaným, trpícím depresemi a frustrací. Hudba ovlivňuje dýchání, srdeční tep, puls i krevní tlak, uvolňuje napětí a zvyšuje hladinu endorfinů, čímž navozuje příjemné pocity. Má příznivý vliv i na celkový imunitní systém.

Zvuk a rytmus jako nedílná součást života

Tibeťané mají o hudebních zvucích a jejich vlivu na náš život zajímavou teorii. Tvrdí, že zvuky hudebních nástrojů tvoří protipól ke zvukům lidského těla. Dokážeme-li ztlumit hluk a zvuky okolí, uslyšíme tlukot vlastního srdce, šumění krve i vibrace orgánů. Podle původního tibetského náboženství, které splynulo s buddhismem, má každá bytost a každá věc svůj proměnlivý zvuk, vytvořen pohybem atomů.

Nejzákladnějším rytmem života je pak přirozeně rytmus srdce, který vnímáme už před narozením v těle matky, a který je s námi do konce života. Podle neurologických odborníků z univerzity v Montrealu má hudba nezanedbatelný vliv na komplex lidského chování a z psychologického hlediska si tato problematika zaslouží bližšího a důkladnějšího zkoumání.

Nedávný výzkum prokázal, že lidský mozek zpracovává a vnímá hudbu pravou hemisférou, čímž ovlivňuje produkci hormonů jako je např. oxytocin - významný činitel lidského organismu. Hudbu vnímáme sluchem a "ucho je cesta", jak tvrdili staří Číňané a Indové. Zatímco oko je "těkavé a neustále hledající, ucho je soustředěné a nalézá…"

Zdroj: marika-reiki.cz, Vl.Marek - Tajné dějiny hudby

Foto: Pixabay.com

Vliv hudby na psychiku člověka patří do témat
 • ŠANCE V BRUNTÁLE UČITELKA HUDBY A JINÉHO 21.08.2015 13:45:35

  ŠANCE V BRUNTÁLE PRO HUDEBNÍ FANOUŠKY.
  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  DNE 1.ČERVENCE 2015 BYLA ZAHÁJENA VÝSTAVA FOTOGRAFIÍ
  S TÉMATEM HUDBY ! VYBRALA JSEM ZE SVÝCH 180 SNÍMKŮ ZÁBĚRY ,
  KTERÉ SE NEJVÍCE DOTÝKALY NAŠEHO MĚSTA . MĚLA JSEM PAK
  UMOŽNĚNO UPLATNIT 40 KUSŮ,KTERÉ JSEM SDRUŽOVALA DO STEJNÝCH
  NÁMĚTŮ. MÁM POVOLENO VYSTAVOVAT ČERVENEC,SRPEN A ZÁŘÍ.
  VELMI SI POVAŽUJI UMÍSTĚNÍ AUTORSKÉ VÝSTAVY NA MĚSTSKÉM
  VÝBOŘE U KANCELÁŘÍ ,KDE MÁ ŠIROKÁ VEŘEJNOST PŘÍSTUP ZDARMA
  .Mgr.D.VANOT

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jakub 23.11.2016 17:11 Nespavost po porodu

  Ahoj. Nejlevnejsi zdroj:http://www.iherb.com/search?kw=melatonin&rcode=fhf691Postovne vyjde…

 • 23.08.2016 21:08 Schizofrénia

  Manželov brat a synovec majú schizofréniu,môže ju zdediť náš syn?

 • Lucie Meláková 16.08.2016 22:08 Nespavost po porodu

  Rozhodně bylinky. Chemiibych neriskovala, zkustemeduňku, libeček, kozlík atak podobně, vše…

 • Karin 06.08.2016 20:08 Deprese

  Manželství trvá 20 let. Děti odrostle, nezletile. V 2.roce manželství stěhování do Tramtarie,…

 • Laban 18.04.2016 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Muž 38 let má všechny příznaky maniodeprese, je to už tak daleko, že se obávám, aby při tom jeho…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku