Úředně nařízená změna času - z letního na zimní

Na úředně nařízenou změnu letního času na zimní (a naopak) jsme si již zvykli. Však ji taky známe spolu s evropskými státy už drahných pětatřicet let! Je to ale správné nařízení?

Pro upřesnění musíme dodat, že pojem „zimní čas“ neužíváme správně, jedná se totiž o klasický středoevropský čas. K tomuto času se vracíme právě ze soboty na neděli, kdy ve 3 hodiny ráno vrátíme ručičky hodin zpět o celou jednu hodinu, kterou pak budeme mít celý den k dobru.

Něco málo z historie

V českých zemích (tehdy jako součást Rakouska-Uherska) byl letní čas poprvé zaveden v roce 1916, tedy už za 1. světové války. Po válce se většina zemí vrátila k původnímu času a ke změně došlo opět až v další válce. Letní čas byl zrušen v roce 1950 a znovu potom obnoven v roce 1979. Od té doby si rok co rok posouváme hodiny vždy na jaře dopředu a na podzim zase zpátky.

Proč časem hýbeme?

Letní čas byl zaveden hlavně z důvodu úspor energie – tedy zejména se mělo jednat o ušetření nákladů na svícení. Tento argument už možná nemá své opodstatnění, práce a její časové rozvržení se za tu spoustu let změnila natolik, že nějaký letní čas toho nemůže až tolik změnit, ale přese všechny protesty v minulých letech stále zůstáváme u jarních a podzimních časových posunů.

Působení změny času na lidský organismus

Posuny času většinou nepatří k populárním. Někteří jedinci ho nepociťují nikterak negativně, ale jiným mohou způsobovat menší či větší zdravotní komplikace. V první řadě jsou to potíže s ranním vstáváním i večerním usínáním, a únava během celého dne, která se projevuje v zaměstnání, ve škole nebo za volantem. U citlivějších lidí se mohou objevovat úzkosti až deprese, nespavost, zvýšené pocení, žaludeční potíže spojené s poruchami metabolismu, a také bolesti hlavy. Změny denního rytmu mají neblahý vliv také na naše ledviny a oční rohovku.

Bohužel sami nezmůžeme proti změnám času nic, a proto nám nezbývá než se ve vlastním zájmu snažit co nejdříve novému času přizpůsobit.

Jak se změnám času poddáváte vy sami? Máte s tím problém nebo je vám to jedno?

Foto: Pixabay.com

Úředně nařízená změna času - z letního na zimní patří do témat
 • Martin 03.08.2016 22:10:42

  Nechápu proč mnozí lidé chtějí aby se zrušil letní čas. Kdyby se zrušilo každoroční zavádění letního času tak by v červnu bylo světlo už ve 3 hodiny ráno a večer by byla tma už o půl deváté namísto o půl desáté. K čemu by to bylo dobré? Podle mě by to bylo lidově řečeno k h****. Já si myslím že většina odpůrců letního času jsou líní vstávat na konci března o hodinu dřív a mrčí jako malé děti ale nakonec jsou rádi že je v létě dlouho světlo. Bič na ně. Však o hodinu dřív vstávat to není taková hrůza. Většina lidí si za týden na to zvykne. Něco jiného by bylo kdyby se posunoval čas třeba o 3 hodiny dopředu. To by bylo něco jiného. To by vadilo i mně. Ale jedna hodina to nic není.
  Stejně tak nechápu jak může někdo trvdit že je letní čas nemoderní. Já myslím že letní čas právě patří do dnešní doby kdy lidé vstávají později než před sto lety kdy nebyla elektřina a rovněž chodí později spát později než před sto lety. Před sto lety to lidem vyhovovalo že bylo ráno brzo světlo a večer dřív tma protože chodili spávat dřív než lidé dnes když nebyla v té době elektřina.
  Já tedy mám rád letní čas právě z toho důvodu že se na jaře a v létě kdy jsou dlouhé dny více využije denní světlo ale na druhou stranu bych nechtěl aby byl zavedený celoročně protože by přes zimu, zvláště v lednu byla ráno dlouho tma. Podle mě by stačilo kdyby byl letní čas jenom do konce září protože už v říjnu mi připadá že je ráno dlouho tma a myslím si že se dětem v říjnu ráno vstává hůř do školy právě proto že je v říjnu ještě letní čas.

 • letní čas ivan 06.11.2014 11:26:16

  Za změnu času na jaře na letní jsem vděčný. I přesto, že pár dnů si zvykám a nejsem ve své kůži. Ale těch pár dnů mi stojí za to, že získám, byť virtuálně hodinu sluníčka a denního světla navíc ve spoustě dnů. Za mne tedy, buď dále měnit čas nebo ten "letní" zavést po celý rok. A ve svém okolí, v rodině, u kamarádů to je stejné. Jenže ti co jsou spokojeni a nevadí jim to i přes drobné potíže, nikde nic nepíší, nestěžují si, neorganizují petice. Radují se se získaného času pro aktivní život.

 • změna času Libuše 31.10.2014 08:07:44

  Pro lidský organizmus je to velice špatné, jsem naprosto pro jeden čas a to podle přírody, čili čas nynější takzvaný zimní. Špatně se s tím vyrovnávají i malé děti, změna hodiny kdy chodily spát a chodí nyní jim neprospívá, jsou ospalé a unavené, a já též.Možná by bylo dobré sepsat petici , je to v současné době naprosto zbytečné a navíc to škodí !!

  • Co je důvodem ?? Ladislav 31.10.2014 08:30:50

   Všichni dávno vědí že každoroční zavádění letního času nepřináší žádné výhody. Naopak jen škody a nevýhody.
   Jaký může být skutečný důvod setrvačnosti tohoto nesmyslu ?
   Napadá mě jediný. Ten který je často zneužíván špatnými vedoucími pracovníky. Jmenuje se - BUZERACE ...
   Aby občané nezapomínali že stát, potažmo EU jsou mocní. Natolik mocní, že když už nic jiného, tak alespoň 2x ročně obyvatelstvu řázně zavaří...
   Některým docela dost, neboť jim nadlouho naruší cirkadiální biorytmus.
   Patřím také k takto postiženým a věřte že není nic příjemného a zdraví prospěšného srovnávat se až do polovin\y léta. Podzimní změna je snazší - snad tím že se jedná o návrat k normálu.
   Negativní dopad změn času na zdraví je vědecky dostatečně prozkoumán a dokázán.
   Správný čas je vždy ten pásmový - pro ČR a většinu Evropy "Středoevropský čas" - SEČ, tedy ten takzvaně "ZIMNÍ". To znamená že v poledne je Slunce na obloze nejvýš a o půlnoci je pod obzorem nejníž../ Je to trochu složitější díky eliptické dráze planety,ale v průměru to tak je...
   A tak tomu vždy bylo před mocenskými experimenty se změnami času...
   Ti kdož jásají nad "Letním časem" by si měli uvědomit, že pokud chtějí brzy vstávat - tak mohou! Dokonce si většinou mohou dohodnout i změnu pracovní doby. Ono to již pár let jde...
   Ale ať své zájmy nevnucují jiným, kteří o to nestojí a jimž takové změny škodí.!

 • změna času Libuše 31.10.2014 08:07:43

  Pro lidský organizmus je to velice špatné, jsem naprosto pro jeden čas a to podle přírody, čili čas nynější takzvaný zimní. Špatně se s tím vyrovnávají i malé děti, změna hodiny kdy chodily spát a chodí nyní jim neprospívá, jsou ospalé a unavené, a já též.Možná by bylo dobré sepsat petici , je to v současné době naprosto zbytečné a navíc to škodí !!

 • Petr 29.10.2014 21:54:18

  Chce to se zasadit o změnu! Nějakou petici nebo návrh na změnu zákona ať se tato BLBOST změní!

 • zmena casu Mary 28.10.2014 20:39:39

  zimni cas je nejvetsi volovina, jakou kdy KDO mohl vymyslet!!!!!!!!!!! tma uz v 16h., jaky to ma efekt? snad neco usetrit??? co jako?????? spis zvysit pocet DEPRESÍ !!!!!!!!!!!!!

  • Re: zmena casu Iva 29.10.2014 20:41:26

   Zimní čas nikdo nevymyslel! Zimní čas je ten správný. Copak jste si ani nepřečetli článek?

 • zmena času jitka 29.10.2014 14:14:59

  Já bych posunula na letní o půl hod a nechala to tak už navždy.

 • Penzion Alenka Špindlerův Mlýn Penzion Alenka 29.10.2014 09:58:25

  každý rok stejné a vždy se vede tato diskuse :-)

 • změna času Jaruš 28.10.2014 12:04:20

  Největšího bojovníka za normální a lidem prospěšný čas přežila lidská ješitnost, bezohlednost a nerozumnost. Všechny vlády, kde střídání času existuje, ničí psychiku a zdraví dětí i dospělých. Plně souhlasím s anadou a Zdeňkou. Jenže to ty, kteří už svůj post dostaly, buď nezajímá, nebo jsou zbabělí. Hezký den přeje Jaruš.

 • zmatek Marie 28.10.2014 09:58:21

  Mám v tom už zmatek,protože jsem ztratila přehled,který čas je ten správný.

 • J. A. 28.10.2014 06:26:35

  Já bych s tím taky pořád nehejbal, připadá mi to zbytečný. Člověk si na to musí dávat pozor. Na jaře už jsem kvůli tomu jednou přišel pozdě do práce a na podzim na ten posun skoro vždycky chytnu noční, takže dělám o hodinu dýl. Dřív mě na posuny času upozornoval mobil, ale ted mám smartphone, jenže moc smart není, protože tohle neumí.

 • Kaše 27.10.2014 17:14:16

  Letní čas je pro mě naprosto super, jsem ráda za prodloužený den, který trávím venku a za SVĚTLA. Jen bych to pak nechala celý rok, aby se s tím pořád nehýbalo.
  Teď jak se to šouplo a je tma už odpoledne - tak je to na pytel :(((

  • Re: Anina 27.10.2014 22:54:27

   Plně souhlasím s Kaší, nechat letní čas. I když mi to problémy nedělá, jsem
   v důchodu.

 • změna času anada 27.10.2014 08:24:34

  Je to proti přírodě a zdravému rozumu.

 • Dáša 26.10.2014 22:41:31

  Proč bychom se měli přizpůsobovat, je to pitomost a nemá dnes žádný význam. Papaláši se honí za svými kšefty a takové věci jsou jim ukradené...

 • letní a zimní čas zdeňka 26.10.2014 18:27:35

  Dobrý den, s přecházením z letního na zimní čas a naopak mám problém skoro měsíc,ráno se stejně probudím v určený čas na který bylo moje tělo zvyklé a najednou zjistím, že je o hodinu dřív, večer potom trvá usnutí déle.Byla bych pro ponechání jednoho času Zdraví Zdena

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku