Somatoformní poruchy

Somatoformní poruchy jsou potíže charakteristické přítomností nejrůznějších tělesných příznaků bez prokázaných organických a patologických změn. Tyto příznaky vedou pacienta k opakovanému vyhledávání lékaře a neustálým žádostem o lékařské vyšetření, i přes opakované negativní nálezy a ujištění, že potíže nemají fyzickou příčinu.

Jde o různorodou a poměrně častou skupinu poruch, jejichž hlavním příznakem je společné promítání psychických potíží do tělesných příznaků.

Dělení somatoformních poruch

Somatizační porucha

Je to druh somatoformní poruchy charakterizované měnícími se tělesnými příznaky trvajícími alespoň 2 roky, které nejsou podmíněny organickým somatickým onemocněním, vedou však k častým a opakovaným vyšetřením. Léčba je zejména psychoterapeutická.

Hypochondrická porucha

Je psychická porucha charakterizovaná přehnaným a intenzivním zaměřením na vlastní zdravotní stav projevující se ničím nepodloženým přesvědčením o vlastním vážném onemocnění.

Dysmorfofobická porucha

Je onemocnění, kdy je pacient přesvědčený o tom, že má jednu či více deformit na povrchu těla. V důsledku toho opakovaně vyhledává lékaře, především dermatology, plastické chirurgy a stomatology k odstranění různých nedostatků. I přes opakované zákroky pacient není nikdy s výkonem spokojen.

Somatoformní vegetativní dysfunkce

Postižený zažívá příznaky, které jako by byly vyvolány tělesnou poruchou systému nebo orgánu, který je z velké části nebo úplně pod autonomní vegetativní inervací a kontrolou. Příznaky jsou obvykle dvojího druhu, z nichž však žádný není příznakem tělesné poruchy dotyčného orgánu nebo systému.

Přetrvávající somatoformní bolestivá porucha

Postižení si stěžují na stálou, těžkou a skličující bolest, která však neodpovídá žádnému fyziologickému procesu ani tělesné nemoci. Bolest se objevuje v souvislosti s emočními konflikty nebo závažnými psychosociálními problémy.

Somatoformní poruchy a obecná pravidla léčby

Mezi doporučení ohledně efektivní léčby těchto poruch se řadí:

 • stabilní léčba jedním psychiatrem a jedním praktickým lékařem
 • uznání legitimity příznaků pacienta
 • pravidelné návštěvy u lékaře
 • využití alternativních a instrumentálních metod a pomůcek
 • psychoterapeutická péče s cílem přesunout pozornost pacienta od příznaků k osobním problémům, sledování rodinné anamnézy v tomto směru
 • snaha interpretovat příznaky jako způsoby emoční komunikace spíše než jako novou chorobu

Cíle terapie somatoformních poruch

Zdroj: wikipedie, www.psychiatriepropraxi.cz, www.upsychiatra.cz

Foto: Pixabay.com

Somatoformní poruchy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde
 • Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh Restaurace Blackdog se začal psát už v roce 2010 ve stánku na nádraží. Po pár měsících si majitelé mohli dovolit stěhování do 50 metrů čtverečních velkého bistra. První rozhovor s šéfkuchařem, který se objevil v médiích, strhl lavinu návštěvnosti. Lidé čekali na svůj burger před bistrem klidně i hodinu a půl. Sledujte Gastromapu z Berouna.

 • Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo je poněkud pracnější. Proto si na její přípravu vynahradíme více času a doporučujeme jí uvařit raději dvojnásobné množství. Díky široké škále použitých ingrediencí je sytá a vydá tak za hlavní chod.Zdravě.cz na Facebooku