Senioři a internet

Máte doma seniora a žijete v domnění, že se nikdy nepřizpůsobí nezbytnostem moderního světa, které ho obklopují? Možná vás brzy překvapí. Počet seniorů v České republice dlouhodobě roste, životní styl dnešních lidí v seniorském věku se ale za posledních deset let výrazně změnil. Z výzkumu Fenomén šedesátníků vyplývá, že 60 % seniorů chce cestovat a má velké plány do budoucna, téměř polovina z nich se pak chce učit pracovat s novými technologiemi.

Přestože nejvyužívanějším médiem zůstává u lidí nad 55 let i nadále televize, senioři se již nebrání ani využití nových médií. Aktivně sledují internet, mají smartphony i čtečky knih. Téměř polovina z nich je aktivní také na Facebooku.

Starší lidé mění svůj životní styl a chtějí se přizpůsobit požadavkům doby

Mění se zároveň i životní styl českých seniorů. Tři ze čtyř seniorů se dle výzkumu Fenomén šedesátníků cítí mladší, než ve skutečnosti jsou. „Dnešní senioři se snaží být aktivní, rádi cestují, vyhledávají společenské akce a nebojí se zkoušet nové věci. Lidé starší 50 let jsou navíc nejrychleji rostoucí skupinou uživatelů internetu,“ řekl Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, která lidem starším 50 let nabízí poradenské služby.

Senioři online - od počasí až po internetové bankovnictví

Dle aktuálních dat TGI-MML vlastní 87 % lidí ve věku 55 až 65 let připojení na internet, téměř 30 % jich má internet v mobilu. V 81 % případů pak senioři internet využívají k e-mailové komunikaci, k oblíbeným činnostem ale patří rovněž sledování počasí, zpravodajství či vyhledávání informací. Výzkum Fenomén šedesátníků pak odhaluje, že senioři přicházejí na chuť i online nakupování, využívají ho tři čtvrtiny z nich. Téměř 70 % lidí starších 55 let také používá online bankovnictví.

Senioři a facebook - způsob, jak nebýt osamělí?

Senioři jsou navíc stále aktivnější i na sociálních sítích. Podle údajů TGI-MML je používá téměř 45 % osob starších 55 let. Podobně jako mladší ročníky nejčastěji využívají Facebook. Polovina seniorů sleduje na internetu videa, přes 30 % osob starších 55 let pak přes internet i telefonuje. „Starší lidé využívají sociální sítě především ke kontaktu s rodinou a blízkými, Facebook nebo Skype je pro mnohé jedinou možností, jak být v pravidelném kontaktu s vnoučaty. Senioři se zde navíc mohou dostat do skupiny lidí se stejnými zájmy a navázat nová přátelství,“ vyjmenoval výhody sociálních sítí Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe.

Proč se nebát internetu?

Internet je celosvětová síť otevřená všem lidem bez rozdílu. Tedy i těm dříve narozeným, kteří nevyrůstali u počítače (jako dnešní děti), ani jej pak nepoužívali v práci. Mnoho starších lidí však často říká, že nové technologie už pro ně nejsou, myslí si, že by bylo pro ně obtížné se "na stará kolena" učit ovládat počítač. Není však čeho se bát. Základy práce s počítačem a pohybování se ve světové síti může svým prarodičům hrdě vysvětlit i jejich vnuk, anebo se sám senior může zapsat do počítačových kurzů určených speciálně pro tuto věkovou skupinu lidí. Kurzy pořádají neziskové organizace, kluby seniorů, univerzity třetího věku, ale i základní školy, kde roli učitelů převezmou žáci. Většina kurzů je zcela zdarma a kromě nových znalostí zde můžete najít i nové přátele.

Zdroj: Tomáš Kunc Senior Safe, www.jaknainternet.cz

Foto: Pixabay.com

Senioři a internet patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • 17.09.2017 20:09 Maniodepresivní psychóza

  Dobrý den, Můj děda trpí maniodepresivní psychózou spojenou s halucinacemi, paranoiou a depresemi…

 • Relax 21.04.2017 21:04 únava

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 harmonizace bytu - Feng-shuei

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Sugesce

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

Píšeme jinde
 • Recept na houbového kubu krok za krokem

  Recept na houbového kubu krok za krokem

  Nikde není psáno, že by se houbový kuba měl připravovat pouze o vánočním čase ze sušených hub. Dnes si tuto staročeskou klasiku z krup připravíme krok za krokem a použijeme čerstvé nasbírané houby.

 • Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Recept na dýňové muffiny krok za krokem

  Dýně je zdravá, snadno dostupná a cenově přijatelná. Byl by hřích toho nevyužít. Tyto dýňové muffiny jsou plné čerstvých bylinek a feta sýru. Nebude překvapením, že nejen skvěle vypadají, ale i chutnají. S naším postupem je zvládne každý.Zdravě.cz na Facebooku