zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

S prvňáčkem do školy

Veronika Tůmová
03.07.2017

Máme tu konečně letní prázdniny, ale my dospělí víme, že dva měsíce volna našich ratolestí utečou jako nic a my budeme řešit zásadní změnu - nástup do školy.

Trocha nedočkavosti, těšení se na něco nového, ale také strach z neznáma a možná i pochybnosti, jestli to zvládnou. Někdy také přestup na úplně novou školu v jiném městě či vesnici, noví kamarádi, učitelky. Pocity prvňáčků bývají před nástupem do školy pochopitelně různé, mísí se v nich obvykle hodně pozitivního s trochou strachu a obav.

Máme doma prvňáčka - klíčem je pozitivní přístup a podpora rodičů

Dítě by mělo být od rodičů připraveno na to, že končí doba věčných her a začínají povinnosti, důležité je však připravovat dítě nenásilně, srozumitelně a pečlivě, zachovat takovou představu dítěte, aby se do školy těšilo. Nový režim bude samozřejmě vyžadovat disciplínu a řád, na který dítě ze školky není zvyklé. Bude se muset naučit sedět a poslouchat, soustředit se, věnovat pozornost výkladu, učit se a ve volném čase dělat domácí úkoly. Na rodičích je pak samozřejmě všestranná podpora, spousta vysvětlování, trpělivost a zájem. Tím vším zmatená a časem jistě i rozčarovaná dětská duše bude právě v tomto náročném období potřebovat pocit bezpečí a rodinného zázemí.

Do školy v pohodě a bez stresu

Nastanou-li výukové či jiné problémy, je nutné je řešit okamžitě, nemávnout nad nimi rukou a rozhodně je nezlehčovat. Řešme včas i problémy týkající se chování. Čím dříve si o všem s učitelem a následně s dítětem promluvíme, tím lépe pro dítě. Malý školák musí chodit do školy v psychické pohodě a klidu, bez zbytečné nervozity, strachu a stresu. Jedině tak se může soustředit na učení a svědomitě plnit své úkoly.

Co škola očekává od rodičů?

Nástup dítěte do školy je opravdu velká a nezanedbatelná změna, která se určitým způsobem pochopitelně dotkne všech členů rodiny. Už se také nejedná o dobrovolnou docházku do školky, kdy mohlo dítě kdykoliv zůstat doma. Do školy se musí každý den. Dříve či později bude možná potřeba naučit školáka samostatně chodit do školy a ze školy. Bude nutné si vyčlenit čas na odpolední domácí přípravu, současný školní systém je na spolupráci s rodinou poměrně náročný. Od rodičů se čeká, že na domácí přípravu dohlédnou, že ji budou alespoň zpočátku dělat spolu s dítětem, a především, že s prvňáčkem budou také každý den číst.

Čteme s prvňáčkem

Při čtení je nejdůležitější dítě motivovat a také chválit. Pokud je na něm patrná únava, se čtením mu pomozte a čtěte společně, střídejte se, dítě může číst jen kratší a jednodušší pasáže. Čtení můžeme také rozložit po kratších společných chvilkách během dne. V prvních týdnech dítě čte jednotlivá písmenka, slabiky a pak jednoduchá slova. Je dobré hledat doplňkové materiály ke čtení - slabikáře od různých vydavatelů či doplňkové čtecí listy.

Zdroj: zena.cz, vasedeti.cz, pppuk.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Ledvinové kameny - znáte varovné příznaky?
Hrášek - chutný zdroj vitamínů a minerálů

Další články