Pozor na rizika a úrazy při jarním úklidu!

Příchod jara je nezadržitelný, proto už možná někteří z vás dokonce začali s jarním úklidem. Obvykle to začíná velkým nadšením a nutnou potřebou uklidit vše bez výjimky. V praxi by to však mělo znamenat, že můžete úplně beze studu použít zdravý rozum a přizpůsobit úklid jen skutečným potřebám.

Jen málokterou ženu velké gruntování skutečně baví a vyžívá se v něm. Většina z nás jej pokládá za úmornou a otravnou záležitost, kterou chceme mít co nejrychleji za sebou. Jsou však samozřejmě mezi námi i hospodyňky, které považují jarní úklid za vítanou formu odreagování se, či prostě a jednoduše za hotový relax.

Nejčastější úrazy při jarním úklidu

Nejčastějšími úrazy při úklidu jsou zlomeniny kostí či otevřené rány, v těsném závěsu následují zhmožděniny žeber či spodní části páteře. V polovině případů musejí lékaři ošetřovat a fixovat horní končetiny. Hlavní zásadou při úklidu je tedy prosté pravidlo - v žádném případě nespěchat, ponechat si na domácí práce dostatek času a nesnažit se je zvládnout v rekordním čase.

Při úklidu nepodceňujme nutnost ochranných pomůcek!

Často máme tendenci uklízet v domácích pantoflích či jiné naprosto nevhodné obuvi. Pro úklid budou rozhodně lepší a bezpečnější boty s rovnou, plochou a protiskluzovou podrážkou. Při lezení do výšek je nutné používat bezpečnosti odpovídající štafle a žebříky, které jsou vybavené širokými, neklouzavými a pohodlnými stupni, na nichž je dostatek prostoru i pro odkládání dalších pomůcek, například kbelíku. Pozor na rozviklané židle při mytí oken! Důležité je také zvolit si vhodné místo pro kbelík s vodou na vytírání nebo vysavač, aby se nám kabel nepletl pod nohy a nestal se tak příčinou úrazu. Pozor také na pečlivě vyleštěnou a nablýskanou podlahu, zejména pak mokré a kluzké dlaždice.

Nedopusťte, aby vám jarní úklid poničil ruce!

Ruce při úklidu pochopitelně hodně trpí, nejvíce pak při styku se saponáty, pracími prášky či jinými chemickými prostředky. Kůže na nich pak časem nevzhledně ztvrdne a popraská. Jak se tomu dá zabránit? K dostání jsou šetrná mýdla a mycí prostředky, předně bychom však ruce měli chránit gumovými rukavicemi. Použít bychom je měli jak při úklidu, tak při praní prádla i mytí nádobí. Po úklidu nezapomeňte ruce umýt a dobře namazat hydratačním krémem, který zabraňuje vysoušení a ruce tak získají zpět svou hebkost.

Silné a zdravé nehty - co jim prospívá? Více se dozvíte v dalším článku.

Zdroj: novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Pozor na rizika a úrazy při jarním úklidu! patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku