zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Pololetní vysvědčení - jak se postavit k ohodnocení svého dítěte?

Veronika Tůmová
29.01.2019

Blíží se den předávání pololetního vysvědčení, pro rodiče je to možná období určitého napětí, pro děti pak zvýšený stres a obavy. Vede k tomu strach ze špatných známek, ale i nepřiměřených reakcí rodičů, jejichž důsledkem může být v krajních případech i pokus o útěk z domova a volání na Linku bezpečí. Jak tomu předejít?

Rodiče často řeknou věci, které nemyslí doslova. Vztek a rozčilení pak můžou zavinit nelehkou situaci, ke které vůbec nemělo dojít. Jak tedy zachovat klid, kontrolovat své emoce a co dělat, nejsou-li známky dítěte takové, jaké by měly být?

Špatné známky nejsou jen vizitkou dítěte, ale i vaší!

Špatné známky na vysvědčení - čí je to vina? První to obvykle odnese dítě, ale když se trochu zamyslíte, zjistíte, že úspěch či naopak neúspěch ve škole závisí na mnoha věcech. Patří k nim v prvé řadě dostatečný zájem, kontrola a důslednost rodičů, v menší míře pak i rodinná situace dítěte, vztahy ve třídě, ale i spolupráce a komunikace mezi školou a rodinou či celkový přístup učitelů. Známky tak zdaleka nejsou jen vizitkou dítěte, ale všech, kdo se na jeho výchově a vzdělávání podílí. Nepřiměřené tresty, vyčítání, nebo dokonce hrozby tak nejsou na místě a nejsou ani klíčem ke zlepšení.

Informovanost o prospěchu předchází nemilým překvapením!

Známky na vysvědčení by vás jako rodiče vlastně nikdy neměly překvapit, pokud budete výsledky svých ratolestí sledovat průběžně a svědomitě. Jsou tu přece pravidelné třídní schůzky, žákovské knížky nebo informace o prospěchu na webových stránkách školy. Ruku na srdce, sledujete známky svých dětí během celého pololetí? Zajímáte se dost o to, jak si vedou? Pomáháte jim s učením, když látku nechápou? Snažíte se je přimět, aby si špatnou známku hned opravili? Pokud ano, pak vás blížící se vysvědčení nemůže rozházet, a to platí i pro vaše dítě.

Buďte svým dětem oporou a udělejte si na ně čas

Vaše dítě potřebuje vaši podporu a hlavně důvěru. Dávejte jim najevo, že se nemusí bát přijít domů i s vysvědčením, které nebude zrovna premiantské. Dítě musí cítit, že u vás najde pochopení, ne jen kritiku, pár pohlavků a zákazy všeho možného. Pokud dáte svému školákovi motivaci a přimějete ho rozumným způsobem ke snaze, jeho výsledky se mohou do konce školního roku o dost zlepšit. Pololetní prázdniny by v každém případě měly být vaším společným odpočinkem, naplánujte si proto společný den jakou malou odměnu za vysvědčení, až už bude jakékoliv. Vezměte je bruslit a pak zajděte na něco sladkého, vyrazte společně na prodloužený víkend na hory. Do nového pololetí pak můžete vykročit posíleni společně stráveným volnem a hezkými zážitky.

Aby vysvědčení nebolelo

Zdroj: Novinky.cz, Mimiforum.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Pobyt v LDN - je opravdu jen místem pro smutné dožití?
Blíží se vlna chřipky a nachlazení, víte, jak se účinně bránit?

Další články

S novým rokem nová dieta? Zkuste to jinak!
Hubnutí, dieta a zdravá strava

S novým rokem nová dieta? Zkuste to jinak!

11.01.2019

Zhubnout - jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí. Podle společnosti STOB se o to alespoň jednou v životě pokusilo 95% žen, obvykle pomocí nejrůznějších diet. Máte s dietou ...