Naše inteligence aneb mění se mozek v důsledku složitější doby a života?

Podle testů inteligenčního kvocientu, které poprvé uviděli světlo světa zhruba před sto lety, se naše průměrné IQ z generace na generaci neustále zvyšuje. Je to důkaz, že jsme chytřejší než byli naši předkové?

Dnešní svět nás učí, že všechno kolem nás je vlastně relativní. Naši předkové nebyli ve srovnání s námi rozhodně o nic hloupější. Uvažovali prakticky, mysleli tak, aby dokázali žít s tím, co je obklopovalo. Prostě jen žili v jiné době. Dnešní doba je plná symbolů a alternativní reality, náš mozek se tak přizpůsobuje, aniž by se však geneticky nebo fyziologicky měnil.

Testy IQ a Flynnův efekt

James Robert Flynn je profesorem politických věd na novozélandské univerzitě, právě on objevil trvající růst výsledků v IQ testech. Stalo se tak v osmdesátých letech a tento jev tak od té doby nese jeho jméno. Není dosud zcela jasné, zda příčiny jsou skutečně ve zvyšující se inteligenci lidské společnosti, a to především vlivem současného způsobu vzdělávání. Důvodem mohou být však také určité metodické změny v testování IQ.

Systém vzdělávání kdysi a dnes

Lidé před mnoha desítkami let uvažovali konkrétně a pragmaticky, neuměli dedukovat, nezabývali se hypotézou ani abstraktností myšlení. Systém vzdělávání se také změnil od základů, dnes se klade důraz na samostatné přemýšlení a interaktivitu, ne na pouhé zapamatování a odříkání naučeného. Studuje daleko více lidí než dřív, děti dnes ve většině zemí světa patří do školních lavic, ne do práce. Mají také možnost studovat mnohem déle, než tomu bylo kdysi.

Poruchy učení - rizikové faktory a účinná prevence

Náš mozek je dekodér

Dnešní doba nás nutí vnímat a rozpoznávat svět pomocí vizuálních obrazců a v nich skrytých vzorců. Podle vyjádření psychologů dnes za tuto schopnost vděčíme především televizi, videohrám, počítačům a reklamám, všude nás obklopujícím vizuálním efektům, symbolům apod. Náš mozek se během doby přizpůsobil, naučil se dešifrovat, rozpoznat alternativní realitu a také jí porozumět.

Nejsme chytřejší, jen máme schopnost se adaptovat

Ve výsledku tak docházíme k závěru, že náš mozek není v žádném případě z genetického hlediska lépe vybaven, než byl mozek našich předků, před sto a více lety. Jsme dnes však schopni poradit si s větším množstvím různorodých problémů a situací, orientujeme se v širším spektru oborů. Každá doba a tedy každá podoba světa nás proto sama o sobě učí, jak v ní žít, jak chápat a vyrovnávat se s jejími rysy v každodenním životě. My máme schopnost vnímat to a přijímat, adaptovat se na dané prostředí, na život v čase, který nám byl dán.

Zdroj: wikipedia.org, Roman Zvarič (Moje Zdraví), mensa.cz

Foto: Pixabay.com

Naše inteligence aneb mění se mozek v důsledku složitější doby a života? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde
 • Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh Restaurace Blackdog se začal psát už v roce 2010 ve stánku na nádraží. Po pár měsících si majitelé mohli dovolit stěhování do 50 metrů čtverečních velkého bistra. První rozhovor s šéfkuchařem, který se objevil v médiích, strhl lavinu návštěvnosti. Lidé čekali na svůj burger před bistrem klidně i hodinu a půl. Sledujte Gastromapu z Berouna.

 • Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo je poněkud pracnější. Proto si na její přípravu vynahradíme více času a doporučujeme jí uvařit raději dvojnásobné množství. Díky široké škále použitých ingrediencí je sytá a vydá tak za hlavní chod.Zdravě.cz na Facebooku