zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Mezinárodní den zdravého spánku

Veronika Tůmová
21.03.2016

Máme tu konečně jaro a hned na jeho začátku si připomínáme také Mezinárodní den zdravého spánku. Způsoby dosažení kvalitního spánku jsou v dnešním světě plném shonu, stresu a rychlého životního tempa velmi diskutovaným problémem. Nespavost a poruchy spánku totiž postihují v současnosti stále více lidí, a to včetně dětí.

Kdy je spánek nejzdravější?

Zdravý spánek by měl u dospělého člověka trvat šest až devět hodin, u dítěte ještě o něco déle. Kromě délky je důležitá také kvalita spánku. Neměli bychom příliš ponocovat, protože noční spánek je nejzdravější, zejména mezi dvanáctou a druhou hodinou ranní.

Zaměřte se na kvalitní postel i matraci, zútulněte ložnici!

Důležitá je také správná postel a matrace, která musí být prodyšná. Nutná je také její pevnost, ale zároveň schopnost kopírovat tvar těla. Dbejte i na výběr vhodných lůžkovin a nezapomínejte větrat. V noci by mělo být v ložnici trošku chladněji. Máte-li v ložnici příliš mnoho rostlin, raději je přemístěte jinam. Přes den sice vyrábí kyslík, ale v noci nám ho berou. Při zařizování ložnice myslete na to, aby na vás působila příjemným dojmem, vyhněte se příliš studeným barvám i dekoracím výhradně chladných odstínů.

Důležitá je také psychická vyrovnanost před usnutím. Snažte se být klidní, vyrovnaní a připraveni na spánek. Vypusťte z hlavy problémy, myšlenky na průběh dne i na následné ranní povinnosti.

Spěte zdravě a kvalitně, budete šťastnější!

Pokud máte problémy se spánkem delší dobu, navštivte lékaře a poraďte se s ním o tom. Dlouhodobá nespavost dokáže hodně a nepříjemně potrápit, působí na celkovou psychiku, činnost mozku i výkonnost a zdraví celého organismu. Nezapomínejte na důležitost zdravého spánku. Díky němu regenerujeme své tělo i mysl. Přizpůsobte své prostředí nutnosti zdravého a kvalitního spánku a uvidíte, že budete ve svém životě o poznání spokojenější.

Zdroj: www.natynaty.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Proč bychom dětem měli číst?
Zelený čtvrtek - s ním spjaté tradice a výběr pokrmů

Další články

Klouby v zimě trpí - jak jim ulevit?
Onemocnění kloubů a končetin

Klouby v zimě trpí - jak jim ulevit?

25.02.2016

V zimě je třeba věnovat kloubům zvláštní péči. Je to totiž období, kdy je vystavujeme zvýšenému riziku úrazu, a to nejen vlivem zimního sportování, ale i při běžném, každodenním po ...