zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Mezinárodní den štěstí aneb jak vždy najít důvod k optimismu

Veronika Tůmová
19.03.2022

Dne 20. března slavíme svátek, který bude obzvlášť v této době dobré si připomenout – Mezinárodní den štěstí. Nejde však o nový svátek vyhlášený z podnětu probíhajících neveselých událostí posledních let. Byl přijat na základě usnesení OSN a stalo se tak už v roce 2013.

Usnesení zároveň nabádá vlády zemí, aby pečovaly o blaho a štěstí svých obyvatel a nehodnotily pokrok jen na základě ekonomických ukazatelů. Mezinárodní den štěstí má upozornit na význam pocitu štěstí v životě každého z nás.

Co je štěstí? 

Štěstí není měřitelnou jednotkou a každý z nás si pod tímto slovem představuje něco jiného. Někomu stačí ke štěstí spokojenost jeho nejbližších, jinému uzdravení z vážné nemoci, někdo zase hlásá otřepanou frázi spojující pocit štěstí jen s dokonalou čistotou lásky. Jsou však i takoví, kteří prožívají pocit štěstí, když se podívají ráno z okna a vidí den rodící se z modrého nebe a slunečních paprsků. Na druhé straně štěstí je pro mnohé lidi zcela nedosažitelné, pokud si neudrží nadstandardně placenou pozici v práci, děti na prestižních vysokých školách a podobně. Nikoho však nemůžeme soudit za jeho vlastní představu o štěstí. Ta představa se může časem změnit, ale taky nemusí. Každý tak můžeme žít jen pro to své, bez ohledu na názory druhých.

Čtyři základní návyky šťastných lidí – osvojte si je i vy

K největším pocitům štěstí mohou přispět i každodenní maličkosti

Můžete se cítit pod psa kvůli vlastním starostem, nebo naopak s úzkostí a obavami prožívat starosti jiných. Vždycky by si však člověk měl vyšetřit chvilku pro sebe a udělat něco, co ho naplní nadějí, malou radostí či alespoň chvilkovým kouzlem toho tolik hledaného štěstí. Může jít přitom o docela obyčejné věci. Někomu udělá radost třeba jarní kytice tulipánů, díky které si uvědomí, že přes všechny strasti a bolesti je tu opět jaro, tak jako každý rok, a s ním nové vyhlídky, které je třeba vidět v růžovějších barvách. Snažte se proto udělat si každý den malou radost něčím, co vás v tu chvíli naplní a povzbudí. Naplánujte si dovolenou nebo malý výlet, přispějte na charitu, potěšte své blízké, i když to vůbec nečekají. Buďte aktivní a zkuste ve svém životě třeba i něco radikálně změnit. Přestaňte kouřit, pořiďte si čtyřnohého kamaráda, který dlouho hledal domov, zavolejte člověku, o kterém víte, že bez vás nemůže žít, ale nikdy neudělá první krok.

Opravdové štěstí bude chtít změnu a odvahu na sobě zapracovat

Pokud nám však nejde o chvilkovou radost a toužíme být doopravdy a dlouhodobě šťastní, bude to chtít něco víc. Být skutečně šťastný by mělo znamenat žít spokojený, naplněný a harmonický život, žít jej každý den a pokaždé si uvědomit, že není nic, co by nám v životě skutečně bolestně chybělo, něco, čeho litujeme a co nám sedí na duši jako pavouk. Není štěstí být jeden den rozjásaný a druhý den se topit v depresi. Tyto prchavé pocity naplnění jsou jen placebo, kterým oddalujeme nutnost udělat něco proto, abychom dospěli k opravdovosti. Přesto můžeme denně narážet na lidi, kteří očividně šťastní jsou, a přitom nejsou nijak zvlášť bohatí, mají docela obyčejnou práci, nejezdí každý rok na dovolenou k moři a bydlí v domě po rodičích. Vyzařují však vyrovnanost, pohodu, na nic si nestěžují a nemají potřebu mluvit jen o svých starostech. Tito lidé jsou zkrátka se sebou a se svým životem spokojení. To, čeho v životě dosáhli a co právě mají, považují za štěstí. A to je celé.

Filosofie FRILUFTSLIV aneb skandinávský recept na štěstí

Tak jako se říká, že na vztazích je nutné pracovat a udržovat je zdravé, abychom se v nich dobře cítili, musíme pečovat i sami o sebe, pracovat na sobě. Jste nešťastní a nespokojení kvůli své postavě a vzhledu? Trápí vás nedokončené vzdělání, což vám brání dělat vysněnou práci? Žijete v manželství, které už nefunguje jako dřív? To všechno můžete změnit, buď hned nebo postupně, buď s pomocí druhého nebo sami za sebe. Jde to ale vždycky. A právě ta změna může být váš dlouho ztracený klíč k tomu, co vy sami považujete za štěstí.

Zdroj: www.denstesti.cz, www.jogadnes.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Když dítě nechce jíst – Jak si s tím poradit a kdy raději zajít k lékaři
V úterý 22. března slavíme Světový den vody. Připomeňte si její důležitost!

Další články