zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Lednová psychika - jak ji udržet v dobré kondici a vyhnout se splínům?

Veronika Tůmová
15.01.2022

Na začátku ledna nastává čas klidu a zpomalení po všem tom předvánočním shonu, přípravách, návštěvách a setkáních. Uvědomíme si, že tak jako každý rok to byla spousta práce a vynaložené energie, aby nám ty slavnostní dny nakonec utekly ještě rychleji, než tomu bylo před rokem.

Zdá se, že nastává ta posmutnělá doba, kdy to vypadá, že už není na co se těšit. Vracíme se do zaměstnání, do běžných zajetých kolejí, ke svým běžným, každodenním povinnostem, bez vyhlídky na nové vzrušení a tajemné očekávání, jaké přinášejí právě Vánoce. Vstáváme za tmy a za tmy se vracíme domů, máme pěkných pár kilo navíc, a přitom pěkně provětranou peněženku. To všechno nám na dobré náladě zrovna nepřidá.

Nový rok - nové já?

A tak přichází čas pro tzv. lednové blues. Po silvestrovské euforii, kdy jsme byli přesvědčeni, že do nového roku vstoupíme tentokrát jinak, lépe, a především s novým elánem a energií, na nás v plné síle dopadá únava z Vánoc, trudnomyslnost a apatie. Přesto není nutné přisuzovat tyto stavy depresím, všechno chce svůj čas, a proto si ho dopřejte i vy. Nespěchejte na sebe a pomalu naberte novou sílu, zkuste nový, zdravější jídelníček, kupte si něco hezkého na sebe, udělejte si klidný večer ve dvou. Nesnažte se hned od prvního lednového dne čelit novým výzvám, plnit předsevzetí a překotně mířit ke složitým cílům, kterých máte plný seznam. Máte přece celý rok před sebou!

Konec oslav a návštěv – jak nepropadat letargii a smutku?

Pomalu uklízíte vánoční dekorace, po stromečku zbyl už jen koberec plný jehličí a do popelnice míří haldy balícího papíru a pár rozbitých vánočních ozdob. Je po slávě. Končí rodinné návštěvy i přátelská posezení se spoustou chlebíčků a dobrého vína. Je ale tohle opravdu důvod k depresivním stavům, lhostejnosti, netečnosti a otupělosti? Určitě ne, a to ani tehdy, nemáte-li rádi zimu a Vánoce jsou jediným důvodem, proč se na ni těšíte. Něco jiného může znamenat konec Vánoc pro starší osamělé lidi, kteří se po setkání s rodinou znovu ponoří do své samoty. V mnoha případech si však tito lidé rádi užijí právě svůj klid a vrátí se k obvyklému chodu svých dní. Špatná lednová nálada obvykle netrvá dlouho a určitě není dobré oddávat se jí jen proto, že je to v této době prostě obvyklé.

Přirozenou cestou proti dlouhodobé únavě

Třetí lednové pondělí – nejdepresivnější den v roce?

Možná jste už slyšeli o tom, že třetí lednové pondělí si získalo pověst nejdepresivnějšího dne v roce. Letos půjde o pondělí 17. ledna. Proč tomu tak je a kdo to vymyslel? Tzv. „Blue Monday“ popsal psycholog a kouč Cliff Arnall ve své vědecké rovnici, která se stala podkladem pro marketingový tah jisté cestovní kanceláře, snažící se dobře prodat své zimní zájezdy. Navzdory tomu mnozí lidé stále věří, že právě třetí lednové pondělí je právě tím dnem, kdy se zvyšují tendence k depresivním náladám a oni tak mají plné právo se takto cítit. Běžně se tak před tímto dnem v médiích objevují články plné rad a tipů, jak „Blue Monday“ přežít bez úhony. Obvykle se doporučuje procházka zimní přírodou (i tou zablácenou a deštivou, kdy není po sněhu ani památky), cvičení, kvalitní spánek, oblíbené jídlo či například prohřátí se v sauně nebo uvolnění v solné jeskyni.

Projevy skutečné deprese

Nechceme vás však podněcovat k neopatrnosti a k vědomému přehlížení či podceňování symptomů, které jsou všeobecně považovány za skutečné projevy depresivní poruchy. V takovém případě se popisují stavy beznaděje, smutku, nepřekonatelné únavy, ale například i sebeobviňování, v krajním případě myšlenkám na sebevraždu. Pokud tyto příznaky nemizí ani neslábnou a přetrvávají delší dobu, je nutná konzultace s odborníkem.

Migréna - jaké jsou spouštěče a jak se úmorných bolestí zbavit? 

Zdroj: www.magazin.aktualne.cz, www.marianne.cz

Autor: Veronika Tůmová

Řešení silné obezity: Jaké jsou výhody a vedlejší efekty bypassu žaludku
Co je syndrom polycystických vaječníků a jak se léčí

Další články

Hubnutí a alkohol – jde to dohromady? Ano! Pijte ale chytře
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Hubnutí a alkohol – jde to dohromady? Ano! Pijte ale chytře

Vzdáváte se úplně alkoholu kvůli dietě nebo hubnutí? Možná děláte chybu. Ano, čtete správně. Není úplně pravdou, že vám hubnutí půjde lépe, pokud budete abstinovat. Pružné a štíhlé ...