Léčba obsedantně-kompulzivní poruchy - znáte možnosti?

Obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti je onemocnění, které zasahuje do života nejen nemocného, ale i jeho okolí. Pacient je obtěžován vtíravými myšlenkami, které jej znervózňují a většinou mívají katastrofický scénář. Aby k obávané tragédii nedošlo, snaží se tomu předejít právě opakujícími se úkony a myšlenkami.

Úspěšnost léčby obsedantně-kompulzivní poruchy

Až do 70. let nebylo možné obsedantně-kompulzivní poruchu úspěšně léčit. Postupem času byly objeveny nové přístupy v kognitivně-behaviorální terapii a nové léky, které pomáhají pacientům nutkavé chování zvládat.

Léčba pomocí kognitivně-behaviorální terapií pomáhá v 70 % případů. Účinek léků se projevuje u 65 - 70 % nemocných. Ovšem k úplnému vyléčení dochází jen u určitého procenta pacientů. Léčit se přímo s obsedantně-kompulzivní poruchou začne jen část nemocných. Velká část pacientů se k nemoci nepřizná, nebo se léčí jen s vedlejšími příznaky jako je deprese či vyrážka způsobená častým mytím rukou.

Existují ale otázky díky kterým, lze pravou příčinu problémů odkrýt. Tyto otázky dokážou rozpoznat obsedantně-kompulzivní poruchu až v 80 % případech. Mezi ně patří například:

 • Musíte si mýt ruce stále dokola a vždy stejným způsobem?
 • Jste nuceni příliš často počítat předměty nebo svoje činnosti?
 • Musíte neustále kontrolovat, např. zda jste zastavili vodu, zhasnuli světlo, vypnuli plyn, elektrický sporák, zamkli dveře a podobně?
 • Máte vtíravé myšlenky, kterých se nemůžete zbavit?
 • Jste nuceni soustředit se na symetrii nebo správné pořadí?
 • Trápí vás agresivní myšlenky nebo myšlenky se sexuálním či rouhavým obsahem, které jsou vám nepříjemné, a přesto se vám opakovaně vtírají?

Vice o příznacích v článku Obsedantně-kompulzivní porucha osobnosti

Obsedantně-kompulzivní porucha a druhy léčby

Farmakoterapie

Léky užívající při obsedantně-kompulzivní poruše pracují s hladinou serotoninu, přezdívaného jako hormon štěstí, který ovlivňuje naše pocity. Hladina serotoninu je na některých nervových zakončeních mozku pozměněná a je zapotřebí ji vyrovnat. U obsedantně-kompulzivní poruchy vyžaduje léčba pomocí antidepresiv vyšší dávkování a delší užívání pro začátek účinku než je tomu u léčby deprese. Účinek léků lze pozorovat nejdříve za 3 - 8 týdnů, ale může k tomu dojít později zhruba za 2 - 3 měsíce. Kromě antidepresiv se používají i anxiolytika či neuroleptika.

Psychoterapie

Léčba pouze za pomoci psychoterapie je vhodná pro pacienty s lehčí či středně závažnou formou obsedantně-kompulzivní poruchy. Nejčastějšími užívanými přístupy jsou psychoanalýza, skupinová psychoterapie a kognitivně-behaviorální terapie.

Psychoanalýza a jiné formy dynamické terapie

Podle psychoanalýzy je nutkavé chování pouze příznaky skrytých problémů, které je potřeba odhalit a vyřešit. Terapie je postavena na vztahu mezi pacientem a terapeutem, kdy pacient mluví o svých problémech a postupně má dojít k uvědomění si těchto skrytých problémů a pracovat na nich.

Skupinová psychoterapie

Skupinová psychoterapie probíhá ve skupině 8 – 12 osob. Tato terapie si zakládá na důvěrné atmosféře a má nemocnému ukázat souvislost mezi jeho chováním a problémy a pomoci jeho vzorce chování postupně pozměnit na správné. Skupinová terapie sama o sobě není postačující, ale je zapotřebí ji zkombinovat s kognitivně-behaviorální terapií. Jde tedy spíše o doplněk léčby.

Kognitivně-behaviorální terapie

Kognitivně-behaviorální terapie je k léčbě obsedantně-kompulzivní poruchy nejvhodnější terapií a je také nejvíce preferovaná. Principem kognitivně-behaviorální terapie je užití technik, které nemocného konfrontují se stresovou situací a zároveň jej nutí reagovat jinak, než je zvyklý. Tato terapie se každému pacientovi přizpůsobuje dle jeho individuálních potřeb. Pokud nenastanou komplikace, trvá léčba 2 - 3 měsíce. Zpočátku probíhá 2 - 5 sezení týdně.

Neurochirurgický zákrok

K neurochirurgickému zákroku se přistupuje v případě chronicky nemocných, kteří nereagují na žádnou předešlou léčbu.

Zdroj: Praško J., Prašková H., Obsedantně-kompulzivní porucha a jak ji zvládat - www.lundbeck.com, www.zdravi.euro.cz

Foto: Pixabay.com

Léčba obsedantně-kompulzivní poruchy - znáte možnosti? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku