zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Klinická smrt - jak popsat tento prožitek?

Veronika Tůmová
24.09.2014

Pojem, kterému se mnozí odborníci brání a třeba jej ani neuznávají. Prožitek blízké smrti a vnímání sebe sama jako duše vznášející se mimo tělo však už popsalo mnoho více či méně známých lidí. Jde o jev, lékařskou vědou stále neobjasněný, přestože otázkou posmrtného života se lidstvo zabývá odpradávna. Co je tedy vlastně klinická smrt?

Klinická smrt nastává vyhasnutím mozkové aktivity, stejně tak činnost oběhového a dýchacího systému je nulová, jak v těchto případech jasně ukázaly lékařské přístroje včetně elektroencefalografu, který pomocí elektrických impulzů zaznamenává činnost mozku. Člověk tak může být prakticky prohlášen za mrtvého. Přesto však žije a je schopen se znovu probrat k vědomí. Otázkou zůstává, má-li prožitek klinické smrti na člověka trvalé následky, a pokud ano, jaké?

Klinická smrt - světlo na konci tunelu, nekonečná řeka a hranice mezi světy

Je údajně prokázáno, že nikdo z lidí, kteří prožili klinickou smrt, nepopisují tuto zkušenost naprosto stejně. Je však celá řada společných prvků, o kterých je možné říct, že se vyskytují ve stálém pořadí. Jedná se o tyto ukazatele:

  • stav mimo tělo
  • zostřené vnímání, intenzivní pocity podobné euforii
  • cesta tunelem s oslňujícím světlem na jeho konci, nebo ocitnutí se na člunu uprostřed řeky či jezera v mlze
  • pád černým prostorem
  • střet s mystickou září
  • setkání se zemřelými přáteli nebo členy rodiny
  • setkání s mystickými bytostmi
  • pocit změny času a prostoru
  • zpětný, zrychlený, panoramatický přehled života
  • příchod k hranici a neschopnost ji překročit
  • rozšíření poznání, duchovní prozření
  • návrat do těla

Co se v nás změní po prožitku klinické smrti?

Existují případy, kdy lidé po prožitku blízké smrti popisují, jak se tímto jejich zážitkem změnili k nepoznání, jak se změnil celý jejich život, jak se mnohdy odcizili svým blízkým. Někteří v sobě dokonce objevují naprosto nové a nečekané schopnosti, talent či vlohy. Problematikou zabývající se prožitkem klinické smrti, ale i vším, co nás zřejmě čeká po životě, se zabývalo mnoho významných vědců z oborů, jakými jsou nejen psychologie a filosofie, ale např. také neurochirurgie či onkologie. Jejich poznatky však ostře zkritizoval nejeden zarytý skeptik. Na čem se však odborníci shodují je fakt, že prožitek blízké smrti pravděpodobně přivede pacienta k přehodnocení životních hodnot a priorit. Z druhého břehu se tak zřejmě nikdo nevrátí jako zcela jiný člověk, najednou schopný mluvit šesti jazyky. Je však možné, že touto zkušeností změní svůj pohled na vlastní život i na lidi kolem sebe, a to v pozitivním slova smyslu.

Co si o klinické smrti myslí věda?

Skeptici a samotná věda popisuje tyto pocity stavu mezi nebem a zemí, či lépe řečeno mezi životem a smrtí, jako pouhé halucinace. Podle psychiatrie jde o změněné stavy vědomí, jaké si člověk může přivodit hypoxií (nedostatkem kyslíku), hypoglykémií, což je nedostatečná hladina cukru v krvi, léky či drogami. Je však také mnoho lékařů, kteří to zas tak jednoduše nevidí a kteří mohou z vlastních zkušeností vyprávět o nejednom případu, kdy jim pacienti do podrobna vyprávěli, co se s nimi nebo kolem nich dělo ve chvíli, kdy je už všichni považovali za mrtvé. S klinickou smrtí měli svou zkušenost i některé z našich celebrit. Patří k nim např. Dáda Patrasová, herečka Jana Andresíková a Marta Kubišová.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Moluska - kožní onemocnění ohrožující nejen děti
Použití éterických olejů - domácí aromaterapie

Další články

Mýty o bolestech zad
Bolesti zad

Mýty o bolestech zad

31.08.2014

O bolestech zad kolují různé nepravdy. Jaké jsou ty nejčastější? A čeho se opravdu vyvarovat, aby záda nebolela? Vsaďte na vhodně zvolený pohyb, správnou matraci a nebojte se preve ...

Domácí péče pro zářivě bílé zuby
Zuby

Domácí péče pro zářivě bílé zuby

25.08.2014

Krásné zuby jsou naší vizitkou, a nejen proto bychom měli dbát na správnou hygienu, ale i dodržovat pár zásad, díky kterým nebudou ztrácet na své bělosti. Kromě metod bělení u zubn ...