zdroj: pixabay.com
Duševní zdraví a psychologie

Sociopat versus psychopat - jak je rozpoznat?

Veronika Tůmová
28.03.2018

Sociopatie je porucha osobnosti, která má za následek abnormální chování člověka vůči svému okolí. Mohou ji způsobit například špatné sociální vztahy způsobené neschopností přizpůsobit se. Sociopatické chování můžeme vypozorovat už v dětství, například v projevech necitelnosti vůči zvířatům. Se sociopatickou poruchou je často srovnávána porucha lidí, kteří spadají do skupiny - psychopat.

Lidé s touto poruchou jsou často na první pohled velice šarmantní, okouzlující a zajímaví. Dokud je lépe nepoznáte, jen těžko dokážete odhalit jejich pravé já. Jejich silnou stránkou je schopnost manipulování s lidmi bez sebemenších příznaků toho, čemu říkáme špatné svědomí. Často se zaměňuje pojem sociopat - psychopat. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Sociopat versus psychopat - zásadní rozdíly

Často se používá označení sociopat či psychopat pro stejného člověka, přestože jde o dva zcela odlišné pojmy. Podle psychiatrů se obojí řadí do diagnózy antisociální poruchy osobnosti. Sociopat a psychopat mají sice mnoho společného, je mezi nimi však jasný rozdíl - psychopat se se svým problémem už narodil, sociopata však vytvořilo jeho okolí a společnost.

Psychopatie se projevuje psychologickou poruchou v důsledku nedostatečného vyvinutí té části mozku, která zodpovídá za sebekontrolu a emoce. Sociopatie naopak vzniká následkem psychického či fyzického zneužívání či prožitého traumatu. Dalším rozdílem je schopnost sociopatů cítit emoce, i když jen minimální, psychopat je však citově zcela prázdný a nic ho neodradí od rozhodnutí jakkoli negativního pro své okolí. Sociopata sice napadne, že by to asi neměl udělat a že je to špatné, ale přesto to v důsledku nedostatečných výčitek svědomí udělá.

Jak se chová sociopat a jak psychopat?

Sociopat je nervózní a snadno se rozčílí, pohrdá lidmi a společností obecně, málokdy si vytvoří vztah k jednotlivci či určité společenské skupině. Obvykle nemá práci a není schopen si ji udržet. Jeho okolí může vcelku brzy zaregistrovat, že nezapadá mezi kolegy či spolužáky, je jiný, avšak v negativním smyslu slova. Pokud spáchá trestný čin, často k němu dochází spontánně a neplánovaně.

Psychopat není schopen citu, emocí ani empatie, dokáže je však dobře a i dlouhodobě napodobovat. Dokáže na své okolí velmi dobře zapůsobit, snadno si získá důvěru. Je prvotřídní manipulátor, dokáže přesvědčit druhého člověka, aby jednal, mluvil a myslel zcela v rozporu se svými zásadami a přesvědčením. Obvykle je velmi inteligentní a vzdělaný. Na rozdíl od sociopata je chladnokrevný, dobře organizovaný, klidný a přesný, vše umí naplánovat do nejmenších detailů. Oba jsou však stejně nebezpeční a navíc notoričtí lháři.

Ze vztahu s lidmi s antisociální poruchou raději vycouvejte včas

Lidem se sociopatickou či psychopatickou poruchou je samozřejmě nejlepší se zdaleka vyhnout, ne vždy je to ale dost dobře možné. Nemusí jít o vašeho partnera, ale stejnou poruchou může trpět váš rodič, sourozenec, další člen rodiny či dokonce i vaše dítě. Z partnerského vztahu s takovým člověkem je nutné odejít dřív, než vás dokáže zmanipulovat natolik, že vás třeba i poštve proti vlastní rodině. Přitom vás samozřejmě přesvědčí, že oni všichni jsou proti vám, nic vám nepřejí a chtějí vám ublížit, zatímco on je ten jediný, kdo stojí na vaší straně a má vás opravdu rád. Zatímco vy si myslíte, že s ním prožíváte plnohodnotný milostný vztah, on k vám ve skutečnosti necítí nic a je kdykoliv schopen od vás odejít, aniž by mu záleželo na tom, zda vám tím ublíží.

Sebepoškozování - úleva od psychických problémů?

Jak se bránit?

Vždy je možné vyhledat odbornou pomoc, v jednání s těmito lidmi však bude zapotřebí dávat jasně najevo svou převahu a vědomí o tom, co jsou zač. Nesmíte jim dát prostor k manipulaci. Rozhodně jim nenaznačujte nic o svých vlastních problémech, nesdílejte s nimi své důvěrné informace, držte si je co nejvíc od těla, i když s nimi budete jednat slušně. Neprojevujte zájem o cokoliv, o čem se s vámi budou snažit zavést řeč a hlavně jim NEVĚŘTE.

Zdroj: Zbynekmlcoch.cz, Priznaky-projevy.cz, Kudlanka.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Děti mají všechno a nudí se. Čí je to vina a co s tím?
Děti a energetické nápoje - znáte rizika a důsledky nadměrné konzumace?

Další články

Brokolice na talíři - proč je tak zdravá?
Ovoce a zelenina

Brokolice na talíři - proč je tak zdravá?

08.03.2018

Brokolice se v českém jídelníčku začala těšit oblibě až v průběhu 20.století. Nyní je nedílnou součástí polévek, salátů, příloh, minutek a zapečených pokrmů. Někteří si brokolici d ...