Ježíškova vnoučata aneb splněná vánoční přání seniorů

Chceme kouzelné Vánoce a bohatého Ježíška pro naše děti či partnery, ale co naši rodiče a prarodiče? Stáří je bohužel často spojeno s osamělostí, a osamělost je právě o Vánocích nejtrpčí. Je jich mezi námi víc, než by se mohlo zdát. Nemají už rodinu ani přátele, mají-li děti, bývají daleko a nemohou za nimi často jezdit nebo se o ně dokonce starat. Jsou sami.

Osamělost starých lidí by nám neměla být lhostejná. Není rozhodně lhostejná lidem, kteří stojí za projektem s názvem Ježíškova vnoučata, kteří se rozhodli vrátit těmto lidem radost ze společnosti, ze života, z obdarování i ze samotných Vánoc. I staří lidé mohou psát dopis Ježíškovi. Nebo raději Ježíškovým vnoučatům?

Kdo jsou Ježíškova vnoučata?

Ježíškova vnoučata jsou projekt, který vznikl už na podzim roku 2016. Původní plán se zrodil v hlavě novinářky Olgy Štrejbarové. Tehdy si při své práci v domovech pro seniory uvědomila, že až třetina zde žijících lidí je zcela opuštěných. Vánoční dárek mnozí z nich nedostali už roky a období svátků pro ně bylo jen časem smutku a prázdnoty. A tak se rozhodla to změnit. Spolu s Českým rozhlasem, který se do propagace projektu zapojil v roce 2017, a s další řadou nadšenců dosáhli neuvěřitelného ohlasu veřejnosti. Výsledkem byly stovky splněných přání a krásnější Vánoce pro spoustu lidí, kteří už si zvykli od života nic nečekat.

Recept na šťastné Vánoce

Vánoční dárky do nemocnic a domovů pro seniory

Český rozhlas oslovil stovky domovů pro seniory, zdravotnických zařízení a pečovatelských služeb, odvysílal velkou informační kampaň a celou řadu reportáží. Posluchači a dárci, kteří tak podpořili myšlenku projektu a stali se Ježíškovými vnoučaty, přispěli k doručení desítek tisíců dárků. Nejčastěji to byla kosmetika, sladkosti, hry, oblečení, knihy, ale také elektronika - počítače, rádia nebo televize. Vedle toho však také zdravotnické pomůcky, jako jsou mechanické a elektrické vozíky.

Proč právě o Vánocích trpí samotou většina seniorů?

Jaká jsou přání osamělých seniorů?

Do projektu se už zapojilo mnoho krajů z celé republiky a v tomto předvánočním čase tak opět přibývá dárců i obdarovaných. Zapojují se i školy a děti se svou tvůrčí činností, která tak dělá radost druhým a má tak pro děti i výchovný smysl. Konkrétní přání seniorů byla mnohdy úsměvná, někdy i trochu bláznivá, jindy však zcela prostá a snadno splnitelná. Byly to třeba výlety do krajů dětství, návštěvy příbuzných, prohlídky památek, divadelní představení, ale třeba taky skok padákem, projížďka v závodním autě nebo dovolená u moře. Projekt podporovala řada známých osobností - Karel Gott, Eva Samková, Jiřina Bohdalová, Tomáš Klus, Lucie Bílá, Jiří Bartoška, Ewa Farna a další.

Jak vybrat nejlepší pečovatelskou službu?

Staňte se Ježíškovým vnoučetem i Vy!

Projekt Ježíškova vnoučata je spojením lidí v domovech a dalších státních i nestátních zařízeních pro seniory s dárci, kteří se rozhodnou jim splnit přání nebo poskytnout věcný dar. Můžete se jimi snadno stát i Vy, stačí navštívit webové stránky www.jeziskovavnoucata.cz, kde najdete všechny podrobnosti a informace.

Zdroj: Jeziskovavnoucata.cz, Ustecky.denik.cz

Foto: Pixabay.com

Ježíškova vnoučata aneb splněná vánoční přání seniorů patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku