Je to jen novoroční splín, nebo deprese?

Nový rok začal obvykle pochmurným počasím, Vánoce, které dosud většinu z nás zaměstnávaly, jsou šťastně za námi. A před námi je nekonečně mnoho času, který se bude zase odvíjet den po dni s neměnnou pravidelností. Pro většinu z nás nastává období delšího stereotypu, bez vidiny výraznějších změn nebo událostí.

Někdy proto upadneme do tzv. novoročních splínů, které se však dají s trochou fantazie a třeba i s pomocí přítele nebo objevem nového koníčku snadno zažehnat, i když počasí venku k dobré náladě zrovna nevybízí.

Nebojte se udělat si radost!

Vánoce sice možná tak trochu provětraly vaší peněženku, i tak ale můžete začít brát začátek roku jako skvělou příležitost k odpočinku, relaxaci, zkrášlení těla a povzbuzení duše. Pod stromeček jste nadělili spoustu radosti jiným, proč ji teď neudělat sobě? Nový rok už tradičně přináší nepřebernou řadu novoročních slev a výhodných akcí, pokud je tedy právě tohle váš šálek čaje, proč ne? Jestli však toužíte spíš po chvilce klidu a zasloužené relaxaci, možná i v trochu luxusnějším stylu, i pak je z čeho vybírat. Co třeba taková kompletní proměna vizáže zahrnující kadeřnické služby spolu s kosmetikou a líčením? Nebo relaxační balíček zkrášlujících procedur, masáží, zábalů apod.?

Mýty a pověry o vlasech - jaká péče je vhodná?

Kdy už je to deprese?

Konec nebo začátek nového roku můžou však provázet i takové životní události, ze kterých se přetrvávající špatná nálada začne stupňovat až k daleko závažnějšímu stavu. Může jít o rozchod mezi partnery, ztrátu člena rodiny, ztrátu zaměstnání, stále složitější cestu z dluhů apod. K tomuto samozřejmě může dojít kdykoliv, právě na přelomu roku se však těmito věcmi více zabýváme, bilancujeme, přemýšlíme o svém životě, našich úspěších, ale i prohrách. Při rozlišování špatné nálady od opravdové deprese je dobré zaměřit se na intenzitu a délku špatných pocitů. Pokud jste zdeptaní nějakým člověkem či konkrétní událostí, nebo jen máte problém se dostatečně soustředit, nemusí jít nutně o depresi. Tento stav může být nebezpečný, pokud se tak cítíte dlouhodobě a vaše myšlenky pomalu a jistě směřují k tomu, že v tomhle světě už nechcete žít.

Na splíny stačíte sami, od depresí si nechte odborně pomoci

Podle posledních průzkumů se odhaduje, že deprese trápí téměř 30 % obyvatel vyspělých zemí. Upozornit na ni mohou dlouhodobé projevy smutku a apatie, stejně jako neustálá únava a potíže se spánkem. Někdy se tito lidé utápí ve výčitkách, neustále se obviňují, že nedokáží nic zvládnout, že na všem špatném ve svém okolí nesou vinu a přestávají si věřit. Deprese je závažné psychické onemocnění, které se však dá léčit a tak jako u většiny potíží, čím dřív je vyhledána pomoc odborníka, tím větší je šance na úplné uzdravení a znovuobjevení radosti ze života na tomto světě, ať už je jakýkoliv.

Spánek a deprese - jak spolu souvisí?

Zdroj: Novinky.cz, Wikipedie.com

Foto: Pixabay.com

Je to jen novoroční splín, nebo deprese? patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku