Jak zvládnout předvánoční stres a nezhroutit se

Konec roku a blížící se svátky se nesou v radostném očekávání převážně dětí. Maminky, babičky a někdy i silnější pohlaví toto roční údobí berou jako nutné zlo, kdy se musí stihnout mnohem více věcí než obvykle.

Očekávané vánoční svátky - proč máme víc práce?

Koncem roku jsou na nás kladeny obrovské nároky co se týká ročních uzávěrek, inventur, auditů, kontrol, plánů a rozpočtů na další období, firemních novoročních přání a dárků, nutných či povinných společenských akcí a k tomu doma velký předvánoční úklid, pečení cukroví, nakupování a balení vánočních dárků, stromeček, kapr, řízky. To je nemalý seznam, co říkáte?

Všude plno lidí, stres na nás číhá za každým rohem ruku v ruce s nervozitou a pocitem, že nelze všechno stihnout. Jsme napnutí jak struny a načasovaní jako bomba před výbuchem. Náš mobilní telefon nám nedá téměř ani spát a my s rukou na uchu neustále vyřizujeme, zařizujeme, pořizujeme.

Předvánoční stres - cesta do pekel

Ano, výše nastolený hrubý přehled našich činností nevede nikam ke klidu a ani k uspokojení. Doma jsme nervózní a hádáme se s partnerem kvůli hloupostem, křičíme na děti téměř bezdůvodně a vyčítáme přátelům, že oni mají něco co my ne, i když to možná není vždycky úplně pravda.

Co dělat, aby nás konec roku nedostihl v koncích?

 • Snažte se vyřešit své pracovní úkoly a povinnosti co možno nejlépe a s nejčistším svědomím, ale nezapomeňte, že některé drobnosti možná lze přesunout na první lednové dny.
 • Nemáte čas a chcete mít řádně provedený předvánoční úklid? Nevadí, existují přece úklidové firmy, které vám pomohou. Je to dnes zcela běžný postup, nestyďte se za to, že vaše maminky a babičky by tohle nikdy nedopustily - je opravdu jiná doba a ony zase nebývaly do večera v práci.
 • Nemáte čas upéct vánoční cukroví? Nebo to možná neumíte? Zavčas si domluvte šikovnou paní, která vám v tomto za úplatu ráda pomůže. Budete mít jistotu, klid a čistou kuchyni.
 • Na vánoční dárky myslete s dostatečným předstihem. Vše se dá nakoupit v klidu a bez front nebo bez nervů, jestli nám to pošta přiveze včas.
 • Nehrajte si na supermany, nemůžete zvládnout všechno.
 • Pusťte si koledy nebo jinou pro vás příjemnou hudbu, uvařte si bylinkový čaj, sedněte si, zklidněte se a na chvíli pusťte všechno z hlavy.
 • Usínejte v klidu, bez myšlenek na cokoliv, co nestíháte.

Naše psychika v období Vánoc - nepodléhejte šílenství davu, zapalte svíčku a myslete na druhé

Snažte se ze svého života co nejvíce vytěsnit stres. Ten, pokud je dlouhodobý, ničí nejenom nervy, ale má negativní vliv také na prohloubení osteoporózy, zvýšenou hladinu cholesterolu, i na klouby a záda. Navíc logicky vede ke špatným stravovacím návykům a depresím.

Takže, milé ženy a milí pánové - nedejme se. Vánoce nás nedostanou!

Foto: Pixabay.com

Jak zvládnout předvánoční stres a nezhroutit se patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku