Hormony u mužů a vliv hormonů na psychiku

Hormony jsou biologicky aktivní látky, které zprostředkovávají mezibuněčnou komunikaci. Jsou produkovány ohraničenými žlázami (žlázy s vnitřní sekrecí neboli endokrinní žlázy) nebo jednotlivými buňkami v různých tkáních. V předešlém článku na Zdravě.cz jsme popsali tzv. ženské hormony a jejich vliv v různých obdobích života ženy. Dnes se zaměříme na mužské hormony a na to, jak hormony ovlivňují psychiku člověka.

Puberta u chlapců

Dospívání začíná u chlapců mezi 13. a 15. rokem. Kluci začínají rychleji růst než v minulých letech, mění se po fyzické i psychické stránce. Nastává období puberty, kdy se chlapci stávají muži.

Během puberty se u chlapců zvětšují pohlavní žlázy, v nichž se tvoří spermie. Na dolní části břicha se tvoří ochlupení a prodlužuje se penis. Začíná se objevovat noční výron semene. Pokožka na obličeji není už tak hladká, pomalu rostou vousy a tvoří se akné. Chlapci mutují, přeskakuje jim hlas a později hrubne.

Dospělost

Člověk dospívá mezi 18. až 20. rokem života. Přestává růst a je fyzicky i psychicky zralý. Pro člověka znamená dospělost samostatně myslet a dělat důležitá životní rozhodnutí zcela sám.

Mužský pohlavní hormon

Nejvýznamnějším pohlavním hormonem muže je testosteron. Jde o steroidní hormon (prekurzorem steroidních hormonů je cholesterol) o 19 uhlících (patří mezi skupinu androgenů). Testosteron je důležitý již v prenatálním období, kdy se díky němu začnou vyvíjet mužské zevní pohlavní orgány (bez přítomnosti testosteronu se automaticky vyvíjejí pohlavní orgány ženské).

Nedostatek tohoto hormonu zapříčiňuje řadu nežádoucích příznaků.

Fyzické projevy nedostatku testosteronu

 • vypadávání vlasů
 • pokožka je tenčí a sušší a dochází k hromadění tuku, hlavně v oblasti břicha
 • úbytek svalové hmoty

Psychické projevy nedostatku testosteronu

 • snížená vnímavost
 • horší  paměť
 • podrážděnost
 • návaly vzteku
 • nervozita
 • muž má více problémů se spánkem a únavou

To vše se odrazí také v kvalitě sexuálního života. Snížená hladina pohlavního hormonu ovlivňuje negativně zbytnění prostaty, kvalitu erekce i celkově zájem o sex. Toto vše lze zlepšit užíváním různých doplňků stravy obsahujících například macu, arginin, kotvičník pozemní, Muira Puama, zázvor, mučenku a další látky.

Vliv hormonů na psychiku člověka

Hormon, který může narušit psychiku člověka, se nazývá prolaktin.

Poruchy psychiky a spánku může vyvolat zvýšená hladina prolaktinu. Prolaktin totiž brání dostupnosti dopaminu fungujícího jako prostředník mezi nervovými buňkami. A to může vést k poruchám psychiky.

Prolaktin svou přítomností tlumí uvolňování estrogenů u žen a testosteronu u mužů. A právě pohlavní hormony silně působí na psychiku.

Poruchy spánku způsobuje nejspíš nedostatek dopaminu. Ten totiž svou přítomností blokuje tvorbu a výdej prolaktinu. Je-li prolaktinu hodně, lze očekávat sníženou dostupnost dopaminu.

Dopamin je velice všestranná látka, používaná v mozku ke komunikaci mezi jednotlivými nervovými buňkami, neurony. Je ale vylučována i mimo tato těsná neuronální spojení a funguje pak jako jakýkoli jiný hormon. Jeho hlavní funkcí mimo nervové spoje je tlumení sekrece prolaktinu.

Hormonální nerovnováha

Přesné mechanismy působení zvýšené hladiny prolaktinu na ostatní systémy nejsou plně známy. Prolaktin mimo jiné způsobuje zadržování vody a sodíku v těle, což samo o sobě může měnit rovnováhu dalších hormonálních systémů.

Psychický stav je citlivý na veškeré změny v těle a obzvlášť na změny hormonální, je proto pochopitelné, že při vysoké hladině prolaktinu dochází k narušení psychiky.

Hormony u mužů a vliv hormonů na psychiku patří do témat
 • testateron Karel Vondruška 08.07.2012 13:39:24

  V r.2006 mě urolog doporučilodebrání žláz prostateronu z varlat.Po této operaci se moje psychyka zhošuje,tak že se teď necítím dobře psychycky ani fysicky.Je nato nějaký preparát,který by mě tento stav zlepšil?Jsem stár 87 r.


Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku