Hormony u mužů a vliv hormonů na psychiku

Hormony jsou biologicky aktivní látky, které zprostředkovávají mezibuněčnou komunikaci. Jsou produkovány ohraničenými žlázami (žlázy s vnitřní sekrecí neboli endokrinní žlázy) nebo jednotlivými buňkami v různých tkáních. V předešlém článku na Zdravě.cz jsme popsali tzv. ženské hormony a jejich vliv v různých obdobích života ženy. Dnes se zaměříme na mužské hormony a na to, jak hormony ovlivňují psychiku člověka.

Puberta u chlapců

Dospívání začíná u chlapců mezi 13. a 15. rokem. Kluci začínají rychleji růst než v minulých letech, mění se po fyzické i psychické stránce. Nastává období puberty, kdy se chlapci stávají muži.

Během puberty se u chlapců zvětšují pohlavní žlázy, v nichž se tvoří spermie. Na dolní části břicha se tvoří ochlupení a prodlužuje se penis. Začíná se objevovat noční výron semene. Pokožka na obličeji není už tak hladká, pomalu rostou vousy a tvoří se akné. Chlapci mutují, přeskakuje jim hlas a později hrubne.

Dospělost

Člověk dospívá mezi 18. až 20. rokem života. Přestává růst a je fyzicky i psychicky zralý. Pro člověka znamená dospělost samostatně myslet a dělat důležitá životní rozhodnutí zcela sám.

Mužský pohlavní hormon

Nejvýznamnějším pohlavním hormonem muže je testosteron. Jde o steroidní hormon (prekurzorem steroidních hormonů je cholesterol) o 19 uhlících (patří mezi skupinu androgenů). Testosteron je důležitý již v prenatálním období, kdy se díky němu začnou vyvíjet mužské zevní pohlavní orgány (bez přítomnosti testosteronu se automaticky vyvíjejí pohlavní orgány ženské).

Nedostatek tohoto hormonu zapříčiňuje řadu nežádoucích příznaků.

Fyzické projevy nedostatku testosteronu

 • vypadávání vlasů
 • pokožka je tenčí a sušší a dochází k hromadění tuku, hlavně v oblasti břicha
 • úbytek svalové hmoty

Psychické projevy nedostatku testosteronu

 • snížená vnímavost
 • horší  paměť
 • podrážděnost
 • návaly vzteku
 • nervozita
 • muž má více problémů se spánkem a únavou

To vše se odrazí také v kvalitě sexuálního života. Snížená hladina pohlavního hormonu ovlivňuje negativně zbytnění prostaty, kvalitu erekce i celkově zájem o sex. Toto vše lze zlepšit užíváním různých doplňků stravy obsahujících například macu, arginin, kotvičník pozemní, Muira Puama, zázvor, mučenku a další látky.

Vliv hormonů na psychiku člověka

Hormon, který může narušit psychiku člověka, se nazývá prolaktin.

Poruchy psychiky a spánku může vyvolat zvýšená hladina prolaktinu. Prolaktin totiž brání dostupnosti dopaminu fungujícího jako prostředník mezi nervovými buňkami. A to může vést k poruchám psychiky.

Prolaktin svou přítomností tlumí uvolňování estrogenů u žen a testosteronu u mužů. A právě pohlavní hormony silně působí na psychiku.

Poruchy spánku způsobuje nejspíš nedostatek dopaminu. Ten totiž svou přítomností blokuje tvorbu a výdej prolaktinu. Je-li prolaktinu hodně, lze očekávat sníženou dostupnost dopaminu.

Dopamin je velice všestranná látka, používaná v mozku ke komunikaci mezi jednotlivými nervovými buňkami, neurony. Je ale vylučována i mimo tato těsná neuronální spojení a funguje pak jako jakýkoli jiný hormon. Jeho hlavní funkcí mimo nervové spoje je tlumení sekrece prolaktinu.

Hormonální nerovnováha

Přesné mechanismy působení zvýšené hladiny prolaktinu na ostatní systémy nejsou plně známy. Prolaktin mimo jiné způsobuje zadržování vody a sodíku v těle, což samo o sobě může měnit rovnováhu dalších hormonálních systémů.

Psychický stav je citlivý na veškeré změny v těle a obzvlášť na změny hormonální, je proto pochopitelné, že při vysoké hladině prolaktinu dochází k narušení psychiky.

Hormony u mužů a vliv hormonů na psychiku patří do témat
 • testateron Karel Vondruška 08.07.2012 13:39:24

  V r.2006 mě urolog doporučilodebrání žláz prostateronu z varlat.Po této operaci se moje psychyka zhošuje,tak že se teď necítím dobře psychycky ani fysicky.Je nato nějaký preparát,který by mě tento stav zlepšil?Jsem stár 87 r.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Relax 21.04.2017 21:04 únava

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 harmonizace bytu - Feng-shuei

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Sugesce

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

 • Relax 21.04.2017 21:04 Sebevražda

  Ahoj potrebujete trochu relaxovat, nebo lepe usinat a nebo proste vypnout ? Mrknete na me videa n…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku