Etikoterapie aneb napravte své vztahy

Etikoterapie (součást psychoterapie) vede k sebepoznání a zabývá se uzdravováním nemocných vztahů k sobě i k druhým. V těchto nezdravých vztazích pak hledá příčiny nemocí člověka.

Etikoterapie vychází z přesvědčení, že člověka ovlivňují negativní pocity jako je strach, závist, zloba, lítost, nenávist, křivda a trápení se za druhé. Tyto destruktivní pocity narušují harmonii duše a těla, což dává vzniknout i fyzickým potížím a nemocem. Řídí se v této souvislosti Sokratovým vyjádřením: “Tělo je pouze obalem duše - je-li duše zdravá, je i tělo zdravé. Onemocní-li duše, onemocní i tělo.“

Etikoterapie - léčba znovunalezením mravnosti

Veškeré diagnózy tedy vznikají narušením lidské duše. Přes tyto souvislosti se hledá také původ vrozených nemocí, tedy např. vliv matčina chování v prenatálním období na zdraví dítěte po narození. Vrozené vady či onemocnění dětí jsou tak důsledkem např. matčina úleku v těhotenství, špatných partnerských a rodinných vztahů v tomto období, či nabourané vztahy mezigenerační. Na tomto principu pak dochází ke stále častěji se vyskytujícím hyperaktivitám, dysfunkcím, špatné koncentraci, ale také k alergiím a ekzémům mnoha druhů.

Etikoterapeut má pak za úkol dohledat příčinu problému vedoucímu k poškození duše pacienta, rozebrat ji s ním do detailů a vést ho k novému postoji vůči tomuto problému i vůči sobě. Vede ho k uvědomění si chyb spojených s tímto problémem, k přehodnocení dosavadního postoje a k samostatnému pokračování v krocích své vnitřní analýzy, na jejímž konci je znovu vytvořená symbióza rozumu a duše, jejichž vědomá spolupráce vede člověka ke zdravému, plnohodnotnému a šťastnému životu.

Sezení s etikoterapeutem

Pod vedením etikoterapeuta bychom si měli uvědomit svůj vlastní postoj k životu, ale i k lidem kolem nás. Sezení pro podstoupení této terapie může vypadat zhruba takto:

 • analýza osobnosti
 • analýza příčin vzniku tělesných potíží
 • odstranění zatěžujících vazeb
 • zjištění stavu energetických hladin orgánů
 • harmonizace těchto hladin a postupné odstraňování tělesných potíží
 • vyvážení mužského a ženského principu
 • lokální masáž

Pro názornost můžeme uvést příklad, že např. bolest v koleně je důsledkem potíží se žlučníkem v souvislosti s včerejší hádkou s partnerem. Tyto zdánlivě nelogické vazby jsou náplní práce etikoterapeuta, který za spolupráce s pacientem odstraní psychickou vazbu, napraví činnost orgánu a odstraní bolest.

Dále sem patří komunikace o pocitech a rozebírání pravdivého pohledu na náš vlastní život. Na zbavování se předsudků, odsuzování, nedostatku lásky a odpuštění, ale i rušení negativních vazeb a vlivů ve spojitosti s rodiči.

Zdroj: etikoterapiecindler.cz

Foto: Pixabay.com

Etikoterapie aneb napravte své vztahy patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jakub 23.11.2016 17:11 Nespavost po porodu

  Ahoj. Nejlevnejsi zdroj:http://www.iherb.com/search?kw=melatonin&rcode=fhf691Postovne vyjde…

 • 23.08.2016 21:08 Schizofrénia

  Manželov brat a synovec majú schizofréniu,môže ju zdediť náš syn?

 • Lucie Meláková 16.08.2016 22:08 Nespavost po porodu

  Rozhodně bylinky. Chemiibych neriskovala, zkustemeduňku, libeček, kozlík atak podobně, vše…

 • Karin 06.08.2016 20:08 Deprese

  Manželství trvá 20 let. Děti odrostle, nezletile. V 2.roce manželství stěhování do Tramtarie,…

 • Laban 18.04.2016 21:04 Maniodepresivní psychóza

  Muž 38 let má všechny příznaky maniodeprese, je to už tak daleko, že se obávám, aby při tom jeho…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku