Etikoterapie aneb napravte své vztahy

Etikoterapie (součást psychoterapie) vede k sebepoznání a zabývá se uzdravováním nemocných vztahů k sobě i k druhým. V těchto nezdravých vztazích pak hledá příčiny nemocí člověka.

Etikoterapie vychází z přesvědčení, že člověka ovlivňují negativní pocity jako je strach, závist, zloba, lítost, nenávist, křivda a trápení se za druhé. Tyto destruktivní pocity narušují harmonii duše a těla, což dává vzniknout i fyzickým potížím a nemocem. Řídí se v této souvislosti Sokratovým vyjádřením: “Tělo je pouze obalem duše - je-li duše zdravá, je i tělo zdravé. Onemocní-li duše, onemocní i tělo.“

Etikoterapie - léčba znovunalezením mravnosti

Veškeré diagnózy tedy vznikají narušením lidské duše. Přes tyto souvislosti se hledá také původ vrozených nemocí, tedy např. vliv matčina chování v prenatálním období na zdraví dítěte po narození. Vrozené vady či onemocnění dětí jsou tak důsledkem např. matčina úleku v těhotenství, špatných partnerských a rodinných vztahů v tomto období, či nabourané vztahy mezigenerační. Na tomto principu pak dochází ke stále častěji se vyskytujícím hyperaktivitám, dysfunkcím, špatné koncentraci, ale také k alergiím a ekzémům mnoha druhů.

Etikoterapeut má pak za úkol dohledat příčinu problému vedoucímu k poškození duše pacienta, rozebrat ji s ním do detailů a vést ho k novému postoji vůči tomuto problému i vůči sobě. Vede ho k uvědomění si chyb spojených s tímto problémem, k přehodnocení dosavadního postoje a k samostatnému pokračování v krocích své vnitřní analýzy, na jejímž konci je znovu vytvořená symbióza rozumu a duše, jejichž vědomá spolupráce vede člověka ke zdravému, plnohodnotnému a šťastnému životu.

Sezení s etikoterapeutem

Pod vedením etikoterapeuta bychom si měli uvědomit svůj vlastní postoj k životu, ale i k lidem kolem nás. Sezení pro podstoupení této terapie může vypadat zhruba takto:

 • analýza osobnosti
 • analýza příčin vzniku tělesných potíží
 • odstranění zatěžujících vazeb
 • zjištění stavu energetických hladin orgánů
 • harmonizace těchto hladin a postupné odstraňování tělesných potíží
 • vyvážení mužského a ženského principu
 • lokální masáž

Pro názornost můžeme uvést příklad, že např. bolest v koleně je důsledkem potíží se žlučníkem v souvislosti s včerejší hádkou s partnerem. Tyto zdánlivě nelogické vazby jsou náplní práce etikoterapeuta, který za spolupráce s pacientem odstraní psychickou vazbu, napraví činnost orgánu a odstraní bolest.

Dále sem patří komunikace o pocitech a rozebírání pravdivého pohledu na náš vlastní život. Na zbavování se předsudků, odsuzování, nedostatku lásky a odpuštění, ale i rušení negativních vazeb a vlivů ve spojitosti s rodiči.

Zdroj: etikoterapiecindler.cz

Foto: Pixabay.com

Etikoterapie aneb napravte své vztahy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Duševní zdraví a psychologie

 • Jiří Hamřík 06.01.2018 05:01 Deprese

  Ahoj,L-tryptofan se užívá třikrát denně mezi jídly.Je uvedeno v příbalovém letáku.Také trpívám…

 • Maruška 22.12.2017 16:12 Deprese

  Normálně v lékárnách, jmenuje se to allegra drink, já to kupuji v maxu

 • Soňka 20.12.2017 20:12 Deprese

  A kde tu práškovou formu kupuješ?

 • Maruška 15.12.2017 14:12 Deprese

  Ano, tryptofan by mohl pomoct, já mám zkušenost s práškovou formou - nápoj a skvělé!

 • Soňka 11.12.2017 14:12 Deprese

  No, slyšela jsem někde o l-tryptofanu, ale nevím, jak se užívá..

Píšeme jinde
 • Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Vegetariánský tatarák krok za krokem

  Tatarák na křupavé topince nebo čerstvé bagetce, kdo by odolal? Pokud hledáte variantu, která se chuťově podobá té masové, zkuste tento recept. Tatarák z avokáda je pikantní, chuťově výrazný a zachutná i těm, kteří nad vegetariánskými pokrmy ohrnují nos.

 • Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Recept na švestkové čatní krok za krokem

  Čatní (chutney) je chuťově velmi výrazná omáčka pocházející z indické kuchyně, podává se k masu i zelenině. Základem je vždy ovoce a spousta koření. Tentokrát si ji připravíme ze švestek, jablek, pomerančové šťávy, skořice, chilli a zázvoru.Zdravě.cz na Facebooku