zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Akné a stres spolu úzce souvisí: Jaké jsou příčiny akné v dospělosti?

Michaela Chylková
31.10.2020

Psychický stav má bezpochyby vliv na kvalitu a zdraví pleti. Provázanost kožních chorob na základě dlouhodobě prožívaného stresu je mnohem vyšší než se ještě před lety předpokládalo, uvolňování stresových hormonů, především kortizolu, má za následek nadměrné maštění pleti, navýšení produkce kožního mazu, vzniku pupínků až bolestivého zánětlivého akné.

Psychodermatologie aneb jak psychika ovliňuje naši pokožku

Chronický a neustávající stres je nejzásadnějším ze všech faktorů přispívajícím ke vzniku akné a častému výskytu zánětů v těle. Stres může být jedním ze spouštěčů autoimunitní reakce, poškozuje kolagen a způsobuje nadměrný vznik vrásek. Stresový hormon kortizol snižuje tvorbu kyseliny hyaluronové, tím dochází k dehydratované pleti a nadměrnému množství séba (kožní maz), což vytváří dokonalé podmínky pro bakterie způsobující záněty. Ale jak si od stresu pomoci? Zkuste se zaměřit na sebe, své pocity a dopřát si čas pro sebe, naučit se správně dýchat, zvlášť ve vypjatých situacích. Účinné postupy zdravějšího dýchání vás naučíme v tomto článku. Důležitý je i kvalitní spánek, pro harmonizaci pomůže aromaterapie. Svoji pozornost také denně zaměřte na jakýkoli pohyb - od rychlé procházky, cvičení jógy až po pravidelný běh. I tyto malé krůčky k lepšímu životu mohou být spouštěčem "léčby" a eliminovat časté záněty v těle, zvlášť na kůži. 

Akné v dospělosti - hormonální nerovnováha, dlouhodobý stres i nevhodná kosmetika

Nejčastější příčiny akné v dospělosti:  

  • nezdravá životospráva, nedostatek spánku, kouření, časté požívání alkoholu a užívání některých léků (kortikosteroidy, antikoncepce, antiepileptika)
  • nevhodná péče o pokožku, nekvalitní kosmetika, vazelínové masti, časté používání hutných opalovacích krémů
  • menstruace
  • těhotenství a období laktace
  • dysfunkce štítné žlázy
  • nerovnováha mužských a ženských hormonů
  • dědičnost

Jak se zbavit aknetické pleti? 

Zárodek problému s akné se u každého liší, proto následující rady nemusí být řešením pro všechny, kteří na záněty často trpí. Přesto mohou být spouštěčem pro čistící proces v těle, který ozdraví nejen naši pleť. Co nás tedy pomůže zbavit akné v období puberty i po třicítce? 

  • Vynechání laktózy z jídelníčku. 
  • Omezení lepku na minimum.
  • Bohaté zařazení listové zeleniny do jídelníčku. 
  • Častá konzumace potravin bohatých na hořčík, zinek a B komplex. 
  • Denní konzumace kvalitních probiotik. 
  • Používání přírodní kosmetiky. 

Kurkuma a léčivý kurkumin v boji proti akné 

Kurkumin, aktivní složka kurkumy, snižuje záněty a mírní bolesti kloubů, způsobené revmatoidní artritidou a roztroušenou sklerózou. Kořen kurkumy má silné protizánětlivé účinky a výrazně pomáhá při aknetické pleti, ať už vnitřním užíváním nebo aplikováním na postiženou pokožku. Kořen kurkumy můžeme odšťavnit a šťávu z asi 2 cm velkého kousku přidat do oblíbeného smoothie či freshe. Mletou kurkumou můžeme přímo potírat zánětlivá místa. 

Přírodní nápoje, které utlumí zánět a snižují bolest 

Autor: Michaela Chylková

Medicinální houba Reishi: S čím vším pomůže, pro koho je vhodná a pro koho nikoliv
Ašvaganda jako adaptogen: Dejte sbohem depresím a úzkostem

Další články

Na elektrokole k lepší kondici v každém věku!
Sport a relaxace

Na elektrokole k lepší kondici v každém věku!

16.10.2020

Uvažujete o koupi elektrokola? Děláte správně. Elektrokolo vám pomůže vyšlapat si cestu ke zdraví, hodí se dokonce i k rehabilitaci. Elektrokolo je klasické jízdní kolo, až na jedn ...